Co wspólnego ma Barlinek, 15-tysięczne miasteczko w województwie zachodniopomorskim z Kościerzyną? To właśnie tam doleciał balon wypuszczony 11 listopada podczas obchodów Święta Niepodległości w Kościerzynie.

Balon przeleciał co najmniej 220 kilometrów. Co najmniej, bo taka jest odległość w linii prostej pomiędzy Kościerzyną a Barlinkiem. Balon doleciał tam do 13 listopada, a więc podróż zajęła mu dwie doby. Średnio więc można przyjąć, że leciał z prędkością 4,5 km/godz. Jego właściciel to uczeń szkoły podstawowej Maksymilian Pióro z Kościerzyny, który wypełnił karteczkę wraz ze swoją mamą. Jego balon, tak jak i inne, zostały napełnione helem - gazem lżejszym od powietrza i wypuszczone w ogródku jordanowskim. Do każdego balonu była przyczepiona karteczka w czterech językach - to tak na wypadek, gdyby doleciały zagranicę - z prośbą o odesłanie na adres kościerskiego MOPS. Maksymilian, za najlepszy wynik otrzymał główną nagrodę - zdalnie sterowanego drona.

Zwycięski lot balonowi zapewnił Maksymilian Pióro. W nagrodę otrzymał swój pierwszy statek powietrzny - zdalnie sterowanego drona. Nagrodę wręcza asp. Piotr Kwidziński z KPP w Kościerzynie.

Kolejny balon wypuszczony przez mieszkankę Kościerzyny Annę Kąkol dotarł do Bąkowa w województwie kujawsko - pomorskim w powiecie inowrocławskim (około 150 km) a następny należący do Mileny Formeli ze Stężycy doleciał do Czaplinka w województwie zachodniopomorskim (około 135 kilometrów). Komisja konkursowa postanowiła, że właścicielki obu balonów zajęły drugie miejsce. Na trzecim miejscu znalazła się Zuzanna Mikołajczyk z Kościerzyny. Jej balon pokonał dystans około 40 kilometrów i wylądował w Swornegaciach (powiat chojnicki).

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 4 stycznia w świetlicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościerzynie. Organizatorami konkursu oraz IX Rajdu Niepodległości była kościerska policja, Starostwo Powiatowe w Kościerzynie, Urząd Miasta oraz Urząd Gminy Kościerzyna.

(ak)

Jeden z balonów ponad Wzgórzem Księżniczki Gertrudy.

 

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii