Oto o czym pisano i co czytali mieszkańcy ziemi kościerskiej w noworocznym wydaniu "Gazety Kościerskiej" z 1 stycznia 1938 roku.

Warto zwrócić uwagę na to, co otrzymywały biedne dzieci w paczkach bożonarodzeniowych, albo, że suma parafialna, tak jak dziś, była odprawiana w kościele pw. Trójcy Świętej o 9.30. Ciekawostką jest też ilość mieszkańców oraz to, że Skarszewy należały do powiatu kościerskiego. Pisownia oryginalna. Zapraszamy do lektury:

 

Wiadomości potoczne. Z miasta Kościerzyny.

Wzrost liczby mieszkańców Kościerzyny. Ludność miasta Kościerzyny stale powiększa się. Według ostatnich obliczeń miasto nasz liczy 9928 mieszkańców, podczas gdy w roku 1931 było ich, według ówczesnego spisu, 7379 (w r. 1921 - 5849)

Niebezpieczny pies. Na ulicy Dworcowej wałęsa się cały dzień, a zwłaszcza wieczorami, biały pies, który dolatuje do przechodniów i gryzie ich w nogi. Właściciela psa uprasza się, aby przytrzymał go na uwięzi, gdyż w przeciwnym razie narazić się może na wielkie nieprzyjemności.


OGŁOSZENIA:

Tańczyć uczy zaocznie. Instytut, Warszawa 1 skrytka tysiąc. Załączyć znaczek.

Dziewczyna uczciwa, czysta, umiejąca także gotować, potrzebna do wszelkich prac domowych do Sopot od 1 lub 15 stycznia. Dobre świadectwa pożądane.
Zgłoszenia piśmienne do "Gaz. Kość." pod nr. 510


Wiadomości parafialne

Uroczyste nieszpory dziękczynne
W piątek dnia 31 bm. na zakończenie starego roku odbędą się w kościele parafialnym o godz. 6.30 wieczorem uroczyste nieszpory.
Nabożeństwa w Nowy Rok jak w niedzielę.
I msza św. o godz. 7.00, II msza św. o godz. 8.30 dla dzieci z nauką, suma dla parafian z miasta o godz. 9.30, suma dla parafian z wiosek o godz. 11.

Porządek kolęd.
Kolęda odbędzie się w Nowy Rok, t.j. w sobotę, na Rynku.
W niedzielę: w ul. Gdańskiej, Skarszewskiej i Kaplicznej.
W poniedziałek: o godz. 9-tej w Szenajdzie i Juszkach; o godz. 2-giej w ul. Kartuskiej, Jeziornej i Wybickiego.
We wtorek: o godz. 9-tej w Wielkim Klińczu i na wybudowaniach W. Klińcza; o godz. 2-giej w ul. Klasztornej.
W czwartek, t.j. w święto Trzech Króli, w ul. Senatorskiej, 3-go Maja i Kościelnej.

Z POWIATU KOŚCIERSKIEGO
 - Skarszewy. Gwiazdka dzieci szkolnych. Staraniem Opieki Rodzicielskiej i kierownictwa szkoły powszechnej w Skarszewach odbył się obchód gwiazdkowy dla około 130 najbiedniejszych dzieci tejże szkoły. Uroczystość rozpoczęto modlitwą i odśpiewaniem kilku kolęd przy zapalonej choince. Następnie rozdano dzieciom gorące mleko i pieczywo. Każde z dzieci otrzymało też paczkę zawierającą bieliznę względnie ciepłą odzież. Oprócz tego każde z dzieci otrzymało chleb pszenny i pół kilograma kiszki i słodycze.

 

Gazeta Kościerska, 1 stycznia 1938 r.

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii