Tak jak pisaliśmy równo miesiąc temu, że pomnik Aleksandra Majkowskiego opuści ogródek jordanowski, tak się stało. Dziś (30 listopada) pomnik został zdemontowany i przewieziony do znajdującego się w Ratuszu Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Ponad 40 lat temu Aleksander Majkowski, dzięki inicjatywie Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego został uhonorowany na ziemi kościerskiej pomnikiem dłuta Wawrzyńca Sampa w 1975 roku. Postawiony w ogródku jordanowskim, przez ostatnie lata wyglądał coraz gorzej. Jego podstawa była obtłukiwana przez wandali, obmazywany cokół, a sam wizerunek Majkowskiego miał liczne wykruszenia. W ciągu ostatnich 3 lat pisaliśmy o tym na facebooku (Afront dla Majkowskiego). Zareagował wówczas ówczesny burmistrz Zdzisław Czucha, który obiecał, że pomnik zostanie odnowiony. Jednak zrobił to już nowy burmistrz, Michał Majewski: (Po naszych publikacjach: Odnawiają Majkowskiego). Pomnik został gruntownie wyczyszczony, ale po upływie 18 miesięcy radni miejscy zdecydowali, że nie ma sensu dłużej walczyć z wykruszeniami i postanowili rzeźbę ochronić przekazując ją do Muzeum Ziemi Kościerskiej, gdzie - najprawdopodobniej - czeka ją lepszy los.

Tymczasem kolejne pokolenie członków Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego już czyni starania na rzecz stworzenia nowego pomnika Aleksandra Majkowskiego. Kto go stworzy i gdzie stanie, już wkrótce pewnie się przekonamy.

Adam Kiedrowski


Aleksander Majkowski. Autor epopei "Życie i przygody Remusa" urodził się w Kościerzynie 17 lipca 1876 roku. Ten zasłużony kaszubski i pomorski patriota, niepodległościowy działacz, dziennikarz, pisarz, redaktor, poeta, wydawca i lekarz, inspirator idei ruchu młodokaszubskiego, walczący z ciemnotą, nie miał łatwego życia w Kościerzynie. "Nie wszyscy Kaszubi doceniali swego wybitnego rodaka" oraz "Małe miasto wygryza w końcu swego wybitnego współziomka"- można przeczytać w Bedekerze Kaszubskim autorstwa Róży Ostrowskiej i Izabeli Trojanowskiej. Aleksander Majkowski, po opuszczeniu Kościerzyny przeprowadza się do Sopotu, po I wojnie światowej osiada w Kartuzach. Zmarł w Gdyni 10 lutego 1938 roku.

Rzeźba tuż przed wstawieniem jej do Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Zapisz

Zapisz