Blisko rok trwał remont Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej w szpitalu w Kościerzynie. W piątek nastąpiło uroczyste otwarcie z udziałem władz samorządowych województwa pomorskiego.

Pododdział Chirurgii Onkologicznej w Oddziale Chirurgii Ogólnej liczyć będzie 13 łóżek. Struktura pododdziału obejmować będzie sale chorych, sale pooperacyjne (4 łóżka monitorowane) oraz dodatkowo: salę zabiegową, pozwalającą wykonywać tzw. małe procedury, m.in. z zakresu chirurgii gruczołu piersiowego.

Ideą utworzenia komórki z zakresu chirurgii onkologicznej jest fakt, iż zachorowalność na choroby nowotworowe na Pomorzu jest wciąż bardzo wysoka. Dotychczas w województwie pomorskim, oddziały umożliwiające leczenie pacjentów onkologicznych, rozmieszczone są w północnej oraz północno – zachodniej części regionu: w Gdańsku, Gdyni, Wejherowie i w Słupsku. Na południu województwa najbliższy oddział dedykowany pacjentom onkologicznym znajduje się w Bydgoszczy.

Lokalizacja Pododdziału Chirurgii Onkologicznej w Kościerzynie, w szpitalu położonym w centrum regionu, idealnie wpisuje się w mapę potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii. Dodatkowymi atutami są także: wysoko wykwalifikowana kadra medyczna, bardzo dobra diagnostyka, dostępność na miejscu – w strukturze organizacyjnej szpitala – świadczeń z zakresu gastroenterologii; funkcjonowanie Zakładu Patomorfologii, Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej; ponadto funkcjonowanie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W Kościerzynie istnieje również Stacja Dializ. Tak szerokie zaplecze pozwala wykonywać nawet skomplikowane zabiegi operacyjne, a dogodna lokalizacja szpitala, umożliwia  pacjentom oraz ich bliskim, swobodne dotarcie do placówki.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o. w wyniku wykonanych prac zyskał, miedzy innymi, w pełni wyremontowane sale z węzłami sanitarnymi, 2 nowe gabinety lekarskie, 1 nowy sekretariat obsługujący Oddział Chirurgiczny i Pododdział Chirurgii Onkologicznej, 1 nowy pokój socjalny dla pielęgniarek oraz 1 nową sale operacyjno-zabiegową.

Koszt całkowity zadań budowlanych wyniósł 879 tys. zł, zaś koszt zakupu wyposażenia w sprzęt i urządzenia wyniósł ok. 400 tys. zł (w tym: łóżka, szafki, wyposażenie punktu pielęgniarskiego, stół operacyjny, kolumna anestezjologiczna, sprzęt monitorujący życie etc.). Łącznie koszt dostosowania pomieszczeń potrzeby pododdziału wraz z niezbędnymi zakupami sprzętu i wyposażenia wyniósł około 1,3 mln zł.

(mpis) Fot. Adam Kiedrowski

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii