Dawny, niemiecki cmentarz ewangelicki w Dobrogoszczu w gminie Kościerzyna porządkuje niemiecka młodzież.

- Co roku przed dniem Wszystkich Świętych sprzątamy ten cmentarz - powiedziała nam Maria Szalewska, opiekunka grupy. Młodzi Niemcy, zarówno dziewczęta jak i chłopcy wygrabiali liście pomiędzy starymi nagrobkami, wynosili gałęzie, potem to wszystko ładowali na przyczepę traktora.

Cmentarze porządkują od sześciu lat, rozpoczęli od Kłobuczyna, a teraz od kilku lat robią to w Dobrogoszczu. Tradycyjnie Niemcy porządkują teren cmentarza niemieckiego, a dokładnie ewangelickiego. Choć jest to proste skojarzenie, to większość z tej młodzieży jest bezwyznaniowa. - Jednak każda osoba mogła, jeśli tylko chciała, zapalić znicz na grobach a także odmówić wspólnie modlitwę "Ojcze nasz" - opowiada Maria Szalewska.

 

Młodzi Niemcy są tu na pomorskiej ziemi w ramach polsko - niemieckiego projektu AWO – Auslandprojekt Manheim, przewidującego "przywrócenie dzieciom i młodzieży z rodzin niepełnych i zaniedbanych straconych norm społecznych i wartości moralnych oraz umożliwienie ukończenia szkoły i zdobycia wykształcenia zawodowego". Na co dzień mieszkają w polskich rodzinach na terenie powiatu kościerskiego, bytowskiego, wejherowskiego i lęborskiego. Uczą się w szkole Gostomiu (gmina Kościerzyna), do której dowożeni są przez swoich opiekunów.

- Choć jest to trudna młodzież i na początku była sceptyczna co do porządkowania cmentarza, to jednak, mimo wszystko fajnie to przyjęli, a trzeba przyznać, że prace fizyczne lubią -mówi Maria Szalewska. 

(ak) Fot. Adam Kiedrowski

0001
0002
0004
0005
0006
0007
Previous Next Play Pause
0001 0002 0004 0005 0006 0007

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii