33 zawodników wzięło udział w IV Turnieju Szachowym o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna w Wielkim Podlesiu. Wśród zawodników znaleźli się zarówno najmłodsi uczestnicy ze szkół podstawowych jak i seniorzy. Wszystkich połączyła pasja do tej królewskiej gry.

Szachy wymagają wyjątkowych umiejętności - koncentracji, przewidywania, planowania i strategicznego myślenia. Dlatego znajdują swoich entuzjastów wśród wszystkich grup wiekowych.

- Szachy z roku na rok zdobywają coraz większą popularność, i to zarówno na całym świecie, w Europie, jak i w województwie pomorskim i na naszym lokalnym podwórku - w powiecie kościerskim i w gminie Kościerzyna - mówi sędzia IV Turnieju Szachowego o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna, Zdzisław Pelowski. - Szczególnie do szachów garną się dzieci i młodzież. Szachy od pewnego czasu trafiają też do ośrodków osób niepełnosprawnych, warsztatów terapii zajęciowej, fundacji i stowarzyszeń - dodaje sędzia, będący równocześnie entuzjastą i propagatorem tej dyscypliny w Lipuszu, powiecie kościerskim i całym Pomorzu.

- Cieszę się, że w sobotnie przedpołudnie zamiast pracować w ogródkach i na działkach zajęliście się państwo tak mądrą dyscypliną, jaką są szachy - powiedział żartobliwie tuż przed wręczeniem nagród, zastępca wójta Gminy Kościerzyna, Grzegorz Świtała.

Zawodnicy, którzy wzięli udział w turnieju, zjechali się do Zespołu Szkół w Wielkim Podlesiu nie tylko z gminy Kościerzyna i powiatu kościerskiego, ale także z powiatu tczewskiego, bytowskiego i kartuskiego.

33 zawodników grało w turnieju otwartym w systemie szwajcarskim, przewidującym rozegranie dziewięciu rund z tempem gry po 10 minut dla zawodnika na jedną partię. Klasyfikację, jaką przewidziano w tym turnieju to kategoria open oraz dodatkowo juniorzy i młodzicy. Organizatorzy przewidzieli też statuetkę dla najlepszej szachistki oraz nagrodę dla najlepszego szachisty mieszkającego na terenie gminy Kościerzyna.


 Zwycięzcą turnieju, z kompletem 9 punktów, czyli wygrywającym wszystkie partie, został Przemysław Gralka, mieszkaniec Łubiany. Na drugim miejscu znalazł się Konrad Andrzejewski z 7 punktami, a na trzecim Jarosław Czarnota, który zdobył 6,5 pkt.

 Kategoria juniorów

1. Marek Hejnowski (5 pkt) z Gniewu, powiat tczewski
2. Michał Jarzembiński (5 pkt) z Mądrzechowa, gmina Bytów
3. Miłosz Załucki (5 pkt) z Dobrogoszczy, gmina Kościerzyna

Tu, mimo tej samej ilości punktów zdecydował tzw. średni i pełny buholc

Kategoria młodzików:

1. Jakub Andrzejewski z Kościerzyny (4 pkt)
2. Wiktor Browarczyk z Kościerzyny (3,5 pkt)
3. Oliwier Wirkus z Juszek (3,5 pkt)

Statuetkę najlepszej szachistki zdobyła Agata Młyńska.  Nagrodę dla najlepszego zawodnika mieszkającego na terenie gminy Kościerzyna, zdobył, rzecz jasna, Przemysław Gralka.

Warto też dodać, że wśród zwycięzców w różnych kategoriach, znaleźli się ojciec z synem, Konrad i Jakub Andrzejewscy.

Dla entuzjastów szachów i wszystkich zainteresowanych, dobrą wiadomością może być informacja, że 6 listopada w Lipuszu odbędą się Indywidualne Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w Szachach Szybkich.

 

Tekst, zdjęcia i film Adam Kiedrowski

TurniejszachowyWielkiPodles0001
TurniejszachowyWielkiPodles0001.jpg0002
TurniejszachowyWielkiPodles0001.jpg0003
TurniejszachowyWielkiPodles0001.jpg0004
TurniejszachowyWielkiPodles0001.jpg0005
TurniejszachowyWielkiPodles0001.jpg0006
TurniejszachowyWielkiPodles0001.jpg0007
Previous Next Play Pause
TurniejszachowyWielkiPodles0001 TurniejszachowyWielkiPodles0001.jpg0002 TurniejszachowyWielkiPodles0001.jpg0003 TurniejszachowyWielkiPodles0001.jpg0004 TurniejszachowyWielkiPodles0001.jpg0005 TurniejszachowyWielkiPodles0001.jpg0006 TurniejszachowyWielkiPodles0001.jpg0007Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz