Najczęściej czytane

 

Od niedzieli, 7 lutego w województwie pomorskim ruszyła akcja testowania na obecność wirusa SARS-Cov_2 nauczycieli szkół podstawowych.

 

W pobieranie wymazów od pracowników oświaty zaangażowani są żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio, którzy realizują to działanie w pięciu tzw. Zespołach Szczepiennych. W pierwszym dniu akcji terytorialsi pobierali wymazy od nauczycieli z Pruszcza Gdańskiego oraz Tczewa. W następnej kolejności próbkę do badania na obecność koronawirusa oddali nauczyciele z Bytowa, Miastka oraz Kartuz. W kolejne dni tę samą procedurę przejdą nauczyciele z pozostałych miast województwa pomorskiego w tym z Trójmiasta, Malborka, Lęborka, Wejherowa, Człuchowa czy Kwidzyna. Codziennie żołnierze 7 PBOT mają pobierać wymaz od ok 600 nauczycieli.

 

Poza testami pracowników oświaty żołnierze WOT codziennie pobierają wymazy od pozostałych osób, pracując w punktach przyszpitalnych oraz wspierają punkty szczepień.

Warto podkreślić, że osoby, które czekają na wymaz na minimum 2 godziny przez badaniem powinny pamiętać, aby:

- nie spożywać posiłków,
- nie pić,
- nie żuć gumy,
- nie płukać jamy ustnej i nosa,
- nie myć zębów,
- nie przyjmować leków,
- nie palić papierosów.

Pod adresem „pomoc.wp.mil.pl” na interaktywnej mapie każdy może sprawdzić, gdzie w jego okolicy znajduje się punkt pobierania wymazów, którego pracę wspierają żołnierze Wojska Polskiego lub samodzielnie go zorganizowali. Poza lokalizacją punktu znajdziemy tam informację o godzinach pracy, dostępności oraz numer telefonu kontaktowego.

Maciej Szalbierz
7 PBOT

comments