Najczęściej czytane

 

W miniony piątek 14 września 2020 w nadleśnictwie Lipusz pięćdziesięciu żołnierzy z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej podczas akcji #sadziMy zalesiło ponad pół hektara lasu. W czasie czterech godzin żołnierze posadzili 5300 sadzonek sosny jednorocznej.

Kiedy trzy lata temu przez Pomorze przeszła trąba powietrzna niszcząc setki hektarów lasu, wydawało się, że wiele lat potrwa usuwanie skutków tej katastrofy. Leśnicy poradzili sobie z tym w dwa lata, a od zeszłego sezonu trwają ponowne nasadzenia lasu w miejscach, gdzie wiatr poczynił największe szkody. Aby zaangażować do pomocy okolicznych mieszkańców oraz inne osoby, którym leży na sercu otaczająca przyroda, leśnicy zorganizowali akcję sadzenia lasu #sadziMY. Patronat nad tym wydarzeniem, tak jak w zeszłym roku objął Prezydent RP wraz z małżonką.

W tym roku żołnierze WOT sadzili las w miejscowości Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz (niedaleko Kościerzyny). Dla wszystkich chętnych przygotowano sześćdziesiąt trzy tysiące sadzonek sosny jednorocznej, którą należało posadzić w wyznaczonych miejscach. Do akcji już o 9.00 stawiło się 50 żołnierzy z 71 batalionu lekkiej piechoty (blp) z Malborka i 73 blp ze Słupska. Przez 4 godziny udało się im obsadzić cały przydzielony obszar. W sadzenie lasu zaangażowali się też inni żołnierze, strażacy, policjanci, pracownicy Lasów Państwowych i harcerze. Chętnych byłoby zapewne więcej, gdyby nie ograniczenia związane z pandemią.                                
por. Tomasz Klucznik

7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

comments