Najczęściej czytane

 

Święto Wolności i Demokracji – pod takim hasłem w dniach 14–31 sierpnia 2020 roku odbędą się w Gdańsku uroczystości jubileuszowe, z okazji 40 rocznicy wielkiego strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina i podpisania Porozumienia Gdańskiego.

Nie tak hucznie, jak z okazji ubiegłorocznej 30 rocznicy wyborów 4 czerwca i mniej wspólnotowo, bowiem pandemia zobowiązuje do zachowania szczególnych warunków bezpieczeństwa, ale planowane są liczne wydarzenia w Europejskie Centrum Solidarności, wokół budynku i wielu punktach miasta.

– To jest trudny czas, epidemia cały czas panuje. Uważamy, że zgodnie z gdańską dewizą „Nec temere, nec timide”, „Odważnie, ale z rozwagą”, nie możemy zapomnieć o 40 rocznicy podpisania porozumień – zapowiadała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Dzisiaj spotkałam się z prezydentem Lechem Wałęsą, który będzie w obchodach uczestniczył.

Znak graficzny obchodów 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych zaprojektował Jerzy Janiszewski, ten sam grafik, spod którego ręki wyszło logo Solidarność.

Otwarcie Bramy nr 2, społecznicy i honorowi obywatele

31 sierpnia o godz. 10.00 tradycyjnie już odbędzie się uroczyste otwarcie historycznej Stoczniowej Bramy nr 2, która w czasie strajku oddzielała protestujących od tłumu czekającego po drugiej stronie na wieści o przebiegu negocjacji. Przybycie zapowiedział Lech Wałęsa, przywódca strajku sprzed 40 lat. Następnie odbędą się m.in. Forum Obywatelskie i spotkanie świadków wydarzeń.

Wiadomo też, że obok ECS – tak jak w czerwcu ubiegłego roku podczas Święta Wolności i Solidarności – stanie Strefa Społeczna, czyli przestrzeń dla organizacji pozarządowych.

– W ubiegłym roku Strefa Społeczna cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, okazała się bardzo potrzebna. Już wtedy wiedzieliśmy, że impreza tego typu, czyli stworzenie pewnego forum, agory, na której można dokonywać wymiany poglądów, powinna odbywać się cyklicznie, dlatego powstanie Strefa Społeczna, choć nieco mniejsza niż poprzednio – mówił Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.

W trakcie jubileuszowych dni w audytorium ECS odbędzie się również Uroczysta Sesja Rady Miasta Gdańska, podczas której zostaną przyznane tytuły Honorowego Obywatela Miasta Gdańska Halinie Winiarskiej-Kiszkis i Jerzemu Kiszkisowi – małżeństwu aktorów, społeczników i pedagogów, oddanych sprawie Solidarności. W sierpniu 1980 roku wspierali strajkujących stoczniowców recytacjami w Sali BHP, w stanie wojennym zostali internowani.

Na potrzeby obchodów powstała strona www.1980gdansk.pl, gdzie sukcesywnie będą pojawiać się kolejne informacje.

 

Źródło: gdansk.pl

 

comments