UA-57097473-1
 
 

Na 2 tygodnie, od 12 do 25 marca premier Mateusz Morawiecki zarządził zamknięcie wszelkich placówek edukacyjnych na terenie całego kraju. To samo dotyczy kin, teatrów, domów kultury.

 

W obawie przed rozprzestrzeniającym się koronawirusem uczelnie, szkoły, przedszkola, żłobki zostają zamknięte od czwartku 12 marca. Wszelkie imprezy sportowe i kulturalne zostają odwołane.

Choć zajęcia nie będą się odbywać, to jeszcze do najbliższego piątku rodzice będą mogli przyprowadzać dzieci pod opiekę nauczycieli. Rodzice najmłodszych dzieci są w tym momencie w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Żeby otrzymać zwolnienie z pracy będą musieli udać się do lekarza rodzinnego. W ten sposób może zacząć się obleganie ośrodków zdrowia, a tym samym tworzenie zgromadzeń, gdzie często może dochodzić do kontaktu z chorymi osobami.

Wojewoda pomorski, Dariusz Drelich wprowadził też następujące zarządzenie na terenie województwa pomorskiego:

"Stosownie do decyzji podjętej podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w dniu 11 marca 2020 r., w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2:
1)    zarządzam do odwołania zawieszenie organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa, w szczególności w: teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, domach kultury i galeriach sztuki;
2)    polecam wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast zawieszenie do odwołania działalności klubów dziecięcych i żłobków.
Bardzo proszę o zrozumienie zaistniałej sytuacji i współdziałanie z organami administracji publicznej w tej sprawie."

Według danych rządowych na 11 marca na godz. 12.00 w Polsce potwierdzono 27 przypadków zakażeń koronawirusem.

(ak)

comments