Skip to main content

Poszukiwani pisarze i tłumacze kaszubscy. Najlepsi


28 lutego 2020
Poszukiwani pisarze i tłumacze kaszubscy. Najlepsi

To trzecia edycja nagrody dla pisarzy tworzących w języku kaszubskim. Poszukiwani są nie tylko autorzy książek, ale także tłumacze dzieł na język Kaszubów.

 

Nagrodę można otrzymać ponadto za całokształt pracy twórczej. Laureat Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2019 otrzyma statuetkę i nagrodę pieniężną wysokości 10 tys. zł. Zgłoszenia do 4 września 2020 roku przyjmuje Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Język kaszubski w literaturze

Język kaszubski jest jedynym w Polsce, który został zarejestrowany jako oficjalny język regionalny. Nagroda za szczególne dokonania literackie w tym języku została ustanowiona w 2018 roku. Przyznaje ją kapituła konkursowa Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie pod auspicjami Samorządu Województwa Pomorskiego. Mogą otrzymać ją zarówno autorzy książek, jak i tłumacze innych dzieł na język kaszubski. Kapituła, składająca się ze znawców literatury kaszubskiej, co roku wyłania jednego laureata.


Poprzednie edycje

Kaszubska Nagroda Literacka została powołana w tym samym roku, gdy samorząd województwa pomorskiego po raz pierwszy wyróżniał literatów Pomorską Nagrodą Literacką „Wiatr od morza”. Obie nagrody wręczane są podczas tej samej ceremonii, zazwyczaj w ostatnim kwartale roku.

W 2018 roku laureatem Kaszubskiej Nagrody Literackiej był Stanisław Janke, dziennikarz, poeta, prozaik, tłumacz, twórca i historyk literatury kaszubskiej, który m.in. przełożył z polskiego na kaszubski dzieła Adama Mickiewicza: „Sonety krymskie" („Krimsczé sonetë" 1998), „Odę do młodości" („Òda do młodectwa" 1988) i „Pana Tadeusza" („Pón Tadeùsz"). Natomiast w 2019 roku nagrodę otrzymała Krystyna Lewna za opowiadania, które ukazywały się w „Stegnie", literackim dodatku do miesięcznika „Pomerania". W swoich utworach pisarka konsekwentnie kreśli portrety psychologiczne kobiet i ujawnia sytuacje będące wcześniej tabu w literaturze kaszubskiej, związane z rolą kobiety w tradycyjnym modelu rodziny.

 
Kto i gdzie zgłasza?

Kandydatury kaszubskich literatów mogą zgłaszać badacze literatury kaszubskiej, instytucje i stowarzyszenia zajmujące się kulturą Kaszubów, a także wydawnictwa, media, uczelnie wyższe oraz biblioteki. Zgłoszenia do nagród za 2019 roku przyjmuje Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Należy przesyłać je z uzasadnieniem na adres muzeum (ul. Zamkowa 2a, 84-200 Wejherowo) do 4 września 2020 roku.

Szczegółowe informacje dotyczące zgłoszeń na stronie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

 
Aleksandra Chalińska