Mieszkańcy Dąbrowy dowiedzą się, jak zaoszczędzić w sezonie grzewczym, a przy okazji zadbać o środowisko. Jednym z elementów efektywnego palenia w piecu jest zastosowanie tzw. odgórnej metody. Gdyńscy Strażnicy Miejscy z EkoPatrolu zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu K.O.Z.A.

„Obejdzie się bez dymu” – takim hasłem strażnicy zachęcają mieszkańców kolejnych dzielnic Gdyni do udziału w terenowych pokazach. Przy pomocy przenośnych pieców typu „koza”, pokazują jak można zacząć dbać o jakość powietrza, ale też obniżyć koszty ogrzewania.  

Palenie w piecu metodą odgórną

Metoda ta jest bardziej efektywna i ekologiczna. W pierwszej kolejności do pieca trafia węgiel, a potem drewno. Rozpałka powoli spala paliwo. Dzięki temu proces palenia jest dłuższy. Często to właśnie zła metoda rozpalania (czyli od dołu), a nie stosowanie słabej jakości materiałów opałowych może być przyczyną wydobywającego się z kominów gęstego, gryzącego dymu.

Pokaz odgórnej metody palenia w piecu odbędzie się w niedzielę, 15 grudnia, w dzielnicy Dąbrowa na terenie parafii pw. Św. Trójcy przy ul. Nagietkowej. Pokaz rozpoczyna się ok. godz. 10.40 (po Mszy Św. o 10.00) oraz po godz. 12.00 (po kolejnej Mszy o 11.30).

W styczniu odbędą się kolejne pokazy na Obłużu i Grabówku.

(r)

comments