Nowotwór złośliwy jelita grubego jest drugim pod względem umieralności nowotworem w Polsce. Wykrycie choroby pozwala na podjęcie leczenia we wczesnym stadium zaawansowania i tym samym zwiększa szanse na wyleczenie. W ramach „Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych” gdynianie mają możliwość skorzystania z bezpłatnej kolonoskopii.

Polska należy do krajów w UE o najwyższej liczbie zachorowań z powodu raka jelita grubego i ta liczba wciąż rośnie. Rocznie w naszym kraju z powodu nowotworu złośliwego jelita grubego umiera 12 tysięcy osób. Tę ponurą statystykę można zahamować. Wykrycie choroby pozwala na podjęcie leczenia we wczesnym stadium zaawansowania i tym samym zwiększa szanse na wyleczenie.

Dzięki wdrożeniu przez Ministerstwo Zdrowia Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego w ramach „Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych” gdynianie mają możliwość skorzystania z bezpłatnej kolonoskopii.

W programie mogą wziąć udział osoby w wieku 50-65 lat, a także w określonych przypadkach osoby:
– od 40. roku życia, gdy w rodzinie krewny I stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) chorował/choruje na raka jelita grubego;
– od 25. roku życia, gdy w rodzinie występuje zespół Lyncha (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej);
– do 20. roku życia, gdy w rodzinie występuje zespół polipowatości FAP (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej).

Badania są wykonywane w oddziałach Enel-Med w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej 163. Szczegółowe informacje o badaniu udzielane są pod nr. tel. 22 431 35 53 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00).

(r) Źródło: gdynia.pl, fot. iclipart.com

comments