Skip to main content

Światowy Zjazd Kaszubów w sobotę


04 lipca 2019
Światowy Zjazd Kaszubów w sobotę

Zjazd Kaszubów to największą impreza plenerowa, która promuje regionalną kulturę, a przede wszystkim stanowi okazję do spotkania się Kaszubów z całego świata. Tym razem zorganizowana zostanie w sobotę, 6 lipca 2019 r. w Chojnicach. Tradycyjnie będzie można posłuchać kaszubskiej muzyki, posmakować specjałów kuchni regionalnej, a najlepsi karciarze rozegrają turniej baśki.

Jak zawsze imprezę zaplanowano na pierwszą sobotę lipca. Wezmą w niej udział nie tylko Kaszubi zamieszkujący województwo pomorskie, ale także ci rozsiani po całym świecie, m.in. reprezentacja Kaszubów z Kanady. Miasto przygotowuje się na przyjęcie od 10 do 12 tysięcy gości.

Tradycyjnie na Zjazd Kaszubów będzie można dotrzeć Transcassubią, czyli specjalnym pociągiem, który o godz. 10.20 przyjedzie do Chojnic. Na dworcu wszystkich przywita burmistrz Aresniusz Finster. Potem nastąpi przemarsz do bazyliki pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, gdzie o godz. 11.15 odprawiona zostanie msza.

Po uroczystym otwarciu zjazdu o godz. 13.00 na jego uczestników czekać będzie wiele atrakcji. W Parku 1000-lecia zorganizowany zostanie jarmark kaszubski. Wśród wystawców spotkać będzie można: twórców ludowych, rzemieślników, artystów, wytwórców produktów regionalnych oraz panie z kół gospodyń wiejskich. Podczas kaszubskiej biesiady każdy będzie mógł posmakować specjałów regionalnej kuchni, a najlepsi kaszubscy karciarze rozegrają turniej baśki. Dla najmłodszych przygotowana zostanie strefa gier i zabaw.

Ważnym punktem programu będą koncerty zespołów kaszubskich. Na tegorocznej scenie wystąpią m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki" z Chojnic, Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby" z Karsina, Kaszubski Zespół Folklorystyczny „Krëbane" z Brus, zespół Wädzëbôczi Brusy, a także zespół szantowy Ciągle na fali. Gwiazdą imprezy będzie zespół Bubliczki.

Światowe Zjazdy Kaszubów organizowane są od 1999 r. przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie na pamiątkę zjednoczenia ziem kaszubskich w granicach jednego województwa. Pierwszy odbył się w Chojnicach, a w następnych latach inne miejscowości na Kaszubach zabiegały o możliwość przejęcia roli gospodarza tej imprezy. I tak kolejne zjazdy odbyły się w Helu, Wejherowie, Kartuzach, Słupsku, Kościerzynie, Łebie, Gdyni, Brusach, Gdańsku, Bytowie, Pucku, Lęborku, Sopocie, Władysławowie, Pruszczu Gdańskim, Redzie, Wdzydzach, Rumi oraz Luzinie.

 

Michał Piotrowski/UMWP