UA-57097473-1
 
 

 Pierwszy z szynobusów wyprodukowanych przez bydgoską "Pesę" dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej został 12 czerwca zaprezentowany na przystanku PKM Gdańsk-Niedźwiednik. Oficjalną prezentację otworzył marszałek województwa, Mieczysław Struk.

Realizowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego projekt „Zakup 10 sztuk spalinowych zespołów trakcyjnych do obsługi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Trójmieście” obejmuje łącznie zakup 3 pojazdów dwuczłonowych i 7 trójczłonowych.

Dedykowane do obsługi nowej linii PKM pojazdy będą wyposażone w układ klimatyzacji, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny oraz system zliczania pasażerów, ponadto będą dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, znajdą się w nich także miejsca do przewozu rowerów. Pasażerowie pojadą nimi z prędkością nawet 120 km/h, a podczas podróży będą mogli również skorzystać z bezprzewodowego internetu. Będą to jednocześnie jedne z najbezpieczniejszych autobusów szynowych w naszym kraju, gdyż jako jedne z pierwszych produkowanych seryjnie pojazdów pasażerskich w Polsce wyposażone są w urządzenia Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem ERTMS poziomu 2.

Projekt zakupu pojazdów do obsługi linii PKM dofinansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Wartość umowy zawartej z PESA S.A. to 114.156.300 zł. Cena pojazdu dwuczłonowego 10,701 mln zł, a trójczłonowego 11,7 mln zł.

Szynobusy będą wozić pasażerów już we wrześniu.

(mpis)

Fot. Sławomir Lewandowski

 

Film wyjaśniający działanie Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem ERTMS można obejrzeć tu:

https://www.youtube.com/watch?v=BCUApzhJ8HI

comments