Skip to main content

Gdynia. Działa Muzeum Emigracji


21 maja 2015
Gdynia. Działa Muzeum Emigracji

 

Rozsławione już za oceanem, dzięki publikacji w New York Times, otwarte w sobotę Muzeum Emigracji, nie zwalnia tempa i uroczystości związane z inauguracją postanowiło przedłużyć o cały tydzień. Do soboty 23 maja mieszkańcy będą mogli wybierać wśród wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, przybliżających dokonania polskich emigrantów i czasy słynnych transatlantyków. 
  
Historię Dworca Morskiego, w którym znajduje się Muzeum Emigracji przedstawia wystawa czasowa, podzielona na dwie części. Są to fotografie ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, Narodowego Archiwum Cyfrowego, słynnego fotografa-dokumentalisty Chrisa Niedenthala, znanych i cenionych trójmiejskich fotografów Tomasza Zerka i Macieja Moskwy. Na wystawie znajdziemy zdjęcia zarówno z okresu świetności budynku, jak i ostatniego roku, kiedy byliśmy świadkami zmian w Dworcu. 
 
Dla młodszych gości, muzeum przygotowało zajęcia inspirowane wynalazkami i odkryciami polskich emigrantów. Pośmigamy w przestworzach z Frankiem Piaseckim i stworzymy księżycowy pojazd razem z Mieczysławem Bekkerem. Z kolei z Ernestem Malinowskiem przemierzymy niedostępne rejony Andów, by zmierzyć się z zadaniem zaprojektowania najwyższej linii kolejowej na świecie. Antoni Patek wyjaśni nam jak działa zegarek, a Anna Sheppard odkryje przed nami tajniki tworzenia kostiumów filmowych największych hollywoodzkich gwiazd - mówi Joanna Wojdyło rzecznik Muzeum Emigracji.  
 
Nieco pikantnie zrobi się podczas spotkania z Bożeną Aksamit, autorką książki Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku. Przez 33 lata statek był świadkiem romansów, dramatów, rozstań, szalonych zabaw. Na jego pokładzie pływali słynni aktorzy, tacy jak: Adolf Dymsza i Hanka Ordonówna, Kalina Jędrusik, podróżnik i pisarz Arkady Fiedler i malarz Wojciech Kossak. Tu również kręcono Pasażerkę Andrzeja Munka. Spotkanie odbędzie się w sobotę 23 maja o godzinie 15.00 w sali kinowej muzeum.

(r)