Skip to main content

Parki technologiczne łączą siły w druku 3D


11 października 2017
Parki technologiczne łączą siły w druku 3D

W gdyńskim magistracie odbyło się uroczyste podpisanie umowy, inicjującej współpracę Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia i Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w zakresie świadczenia usług druku 3D. Zintegrowane Centrum Druku 3D to pierwsze tak duże przedsięwzięcie w tej branży na Pomorzu.

Sygnatariuszami ramowej umowy o współpracy w obszarze świadczenia usług druku 3D byli: wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Paweł Lulewicz. W spotkaniu uczestniczyli również: dyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia - Anna Borkowska, dyrektor Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego - Artur Badeński oraz operator Zintegrowanego Centrum Druku 3D PPNT i GPNT - Rafał Łysakowski.
 
- Połączenie potencjału obu parków to nie tylko wprowadzenie na rynek komplementarnych usług w zakresie druku 3D. To również bardzo ważny dla rozwoju regionu efekt synergii, pokazujący jednocześnie dobrą współpracę obu parków. Co szczególnie ważne - chcemy, by ważnym elementem tej współpracy stało się wykorzystanie druku 3D jako techniki wspierającej procedury medyczne i skomplikowane operacje ratujące życie. Dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie są bardzo obiecujące, stąd zapowiedź również ścisłej współpracy ze środowiskiem medycznym - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Połączenie potencjału obu parków to okazja do wprowadzenia na rynek komplementarnych i nowoczesnych usług w dziedzinie druku 3D. To równocześnie szansa nie tylko dla firm rozwijających się w przestrzeniach parków, ale również dla zewnętrznych przedsiębiorców na realizację zaawansowanych projektów w oparciu o technologie: selektywnego spiekania (SLS), przetapiania filamentu (FDM) oraz natryskiwania fotopolimerów (PolyJet). Do tego, w konkurencyjnych cenach.

- Parki technologiczne starają się dziś być jak najbliżej firm i wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. Dzięki zintegrowaniu obu pracowni firmy, także zewnętrzne, otrzymają szansę na kompleksową realizację zaawansowanych projektów w oparciu o technologię druku 3D. Ponadto będą mogły liczyć na profesjonalne doradztwo na dowolnym etapie produkcji: od projektowania po wykonanie i postprocessing – mówi Anna Borkowska, dyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

Powstałe w parkowych pracowniach wydruki mogą znaleźć zastosowanie m.in. w procesach szeroko pojętego prototypowania, zarówno części gumowych jak i plastikowych np. uszczelek, podeszw, opasek zegarków. Mogą też służyć do wykonywania nietypowych narzędzi i uchwytów, osłon urządzeń elektronicznych, modeli do badań aerodynamicznych i hydrodynamicznych, a także do wykonywania modeli wykorzystywanych w ortodoncji, stomatologii czy protetyce.

Wysoka dokładność i powtarzalność drukowanych części, możliwość wykonywania elementów o skomplikowanej geometrii oraz łączenia ich ze sobą, to tylko niektóre z zalet nowego centrum druku. Wysokiej klasy sprzęt oraz certyfikowane materiały, jakimi dysponują oba parki, otwierają również drogę do wykorzystania druku 3D w chirurgii, jako techniki wspierającej procedury medyczne i skomplikowane operacje ratujące życie.

Wiadomo już, że właśnie medyczne wykorzystanie technologii 3D będzie motywem przewodnim nadchodzącej edycji, realizowanego przez oba parki wydarzenia: „Pomorskie Dni Druku 3D”, zaplanowanego na 4-5 grudnia.

(r)