To wielozadaniowa jednostka. Ma 60 metrów długości i prawie 13 metrów szerokości. „Zodiak II” to nowy statek Urzędu Morskiego w Gdyni. W piątek, 25 września, przy molo Południowym odbyła się ceremonia chrztu i podniesienia bandery na jego pokładzie.

 

Uroczystość zorganizowano w ramach obchodów stulecia Administracji Morskiej RP.  W wydarzeniu wzięli udział m.in.: przedstawiciele rządu, samorządowcy, władze Urzędu Morskiego w Gdyni i Szczecinie, przedstawiciele Stoczni Remontowa Shipbuilding oraz mieszkańcy Gdyni.

Urząd Morski w Gdyni będzie teraz mógł sprawniej i bardziej efektywnie realizować swoje zadania. Wszystko dzięki „Zodiakowi II”. To nowy statek i największa spośród dotychczas eksploatowanych przez urzędy morskie jednostek. Będzie on pełnić m.in. funkcje lodołamacza. Na jego pokładzie znajduje się np. sonar holowany, system fire fighting, wyposażenie hydrograficzne do pomiarów morskich czy dźwig. Nowa jednostka zastąpi wysłużony, prawie czterdziestoletni, statek „Zodiak”.
 

– Jednostka jest wielozadaniowa, wykorzystywana w różnych sferach działalności Urzędu Morskiego. Służy do wystawiania oznakowania nawigacyjnego, a także do pomiarów hydrograficznych - powiedział – kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. - Może też walczyć z pożarami, co jest wpisane w nasze obowiązki, oraz usuwać rozlewy olejowe. Ma również możliwość podejmowania rozbitków – 60 miejsc dla potencjalnych ludzi, którzy będą potrzebowali pomocy. Jednostka może też służyć jako holownik. Jest wiele sfer, gdzie do tej pory musieliśmy dzielić działania, a czasami nawet wynajmować, jak chociażby do lodołamania. Dzisiaj możemy to wszystko realizować dzięki naszym siłom i środkom, więc będzie też bardziej oszczędne – dodaje dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.


Statek został wybudowany w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. Zwodowano go w lipcu 2019 roku. Natomiast w sierpniu br. jednostkę przekazano Urzędowi Morskiemu w Gdyni. W piątek, 25 września, „Zodiak II” oficjalnie wszedł do służby. Na molo Południowym odbyła się ceremonia chrztu i podniesienia bandery. W uroczystości wzięli udział m.in.: minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, władze Urzędu Morskiego w Gdyni i Szczecinie, przedstawiciele Marynarki Wojennej i stoczni Remontowa Shipbuilding oraz mieszkańcy.
 

    – Dla morskiego miasta, jakim jest Gdynia, to zawsze ważna uroczystość. Kiedy w polskiej stoczni produkuje się statki i to jeszcze dla polskiej administracji morskiej, to ważna chwila. Chcielibyśmy doczekać czasów, kiedy polskie stocznie będą liczniej produkowały statki dla polskich armatorów. Myślę, że gdynianie, którzy morze mają wpisane w sercach, każdą taką uroczystość przyjmą z radością – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


Ceremonię zorganizowano w ramach obchodów stulecia Administracji Morskiej RP.  Podczas uroczystości wręczono odznaczenia dla zasłużonych pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni. Matką chrzestną statku została Mieczysława Piotrzkowska.
 
Mimo że dopiero rozpoczął służbę, „Zodiak II” ma już na swoim koncie pierwszą akcję ratowniczą. W lipcu, kiedy statek odbywał jeszcze próby morskie, znalazł się w odpowiednim miejscu. Pomógł podczas akcji ratunkowej jachtu, który nabierał wodę. Podpłynął do potrzebującej pomocy jednostki i stanął w asyście - oświetlał i osłaniał jacht od fal do czasu przybycia jednostki ratowniczej SAR.


 – Budowa „Zodiaka II” była dla nas dużym wyzwaniem. Armator postawił jasne wymagania. Statek ma być wielozadaniowy i nowoczesny. Kontrakt z 2017 roku, który tak naprawdę rozpoczęliśmy w 2018 roku, zajął nam niecałe 26 miesięcy, żeby zbudować go pod klucz. Jest naszpikowany najnowocześniejszą elektroniką i wszystkimi systemami napędowymi i manewrowymi, które są dzisiaj dostępne na rynku shippingowym – mówi Marcin Ryngwelski, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding.


„Zodiak II” powstał w ramach prowadzonego przez Urząd Morski w Szczecinie projektu „Nostri Maris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014 – 2020. Wartość kontraktu na budowę dwóch jednostek wielozadaniowych to ponad 213 milionów złotych. Druga, bliźniacza jednostka - „Planeta I” trafi do Urzędu Morskiego w Szczecinie.

 

Tekst i zdjęcie: gdynia.pl

   

comments