Drukuj
Nadrzędna kategoria: Kościerzyna

5 drzew na cmentarzu w Kościerzynie obaliła wichura, która przeszła nad Pomorzem w sobotę i niedzielę.

 

Na szczęście nikogo nie było w tych miejscach, poza stratami materialnymi nikt więc nie ucierpiał. Drzewa zostały obalone z korzeniami albo złamane na obu częściach cmentarza. Niektóre pnie były u podstaw zmurszałe, więc wichura dopełniła tylko to, co w przyrodzie - jako słabe i chore - jest eliminowane. Nie można tego powiedzieć o drzewie, które zostało przewrócone z korzeniami wprost na kilkanaście nagrobków.

 

W poniedziałek i wtorek na cmentarzu był spory ruch, prawie jak przed Wszystkimi Świętymi, bowiem dużo osób przychodziło sprawdzić stan grobów, porządkować je z gałęzi, potłuczonych zniczy, szkieł i śmieci, które nawiewało i rozwiewało we wszystkie strony. W ruch poszły też piły spalinowe - zarządca cmentarza zlecił usunięcie obalonych drzew.

 

Jaki będzie los pozostałych drzew? Z jednej strony coraz silniejsze wichury będą drzewom zagrażać unicestwieniem, a z drugiej - cmentarz bez drzew straciłby na swoim charakterze.

 

Okazuje się, że drzewa na kościerskim cmentarzu są objęte ochroną konserwatorską. - Jak na razie, po wichurze, nie wpłynęły do mnie żadne wnioski o usunięcie drzew - powiedziała nam Iwona Gołembiowska, Konserwator Zabytków Powiatu Kościerskiego.

 

(ak) Fot. Adam Kiedrowski