Drukuj
Nadrzędna kategoria: Kościerzyna

Było 200 metrów kwadratowych teraz jest ponad 1000 - taka jest różnica pomiędzy powierzchniami dotychczasowej sali gimnastycznej i nowej, zbudowanej w ciągu dwóch lat i  uroczyście otwieranej we wtorek, 25 stycznia w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Kościerzynie, czyli kościerskiej Budowlance.

 

Nowoczesna sala gimnastyczna została uroczyście oddana do użytku. Od środy, 26 stycznia mają na niej wystartować regularne zajęcia. Ma około 1000 m2 i nowoczesne zaplecze sanitarne, co w porównaniu z dotychczasową salą zmienia diametralnie warunki do zajęć wychowania fizycznego, tym bardziej, że na jej powierzchni można wydzielić kilka niezależnych boisk.

 

- Do naszej szkoły uczęszcza obecnie 1157 uczniów, więc konieczne było zapewnienie odpowiednich warunków do zajęć wychowania fizycznego - powiedział nam Krzysztof Sowa, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Kościerzynie. - Teraz te warunki są komfortowe, ale nie zapominamy o naszej starej sali, która w ramach całej inwestycji została wyremontowana, odnowiona i równocześnie będzie służyć kolejnym rocznikom naszych uczniów - mówi z dumą dyrektor. - W imieniu całej społeczności szkolnej serdecznie dziękuję za realizację tej inwestycji - dodaje Krzysztof Sowa.

 

Budowa sali gimnastycznej wraz z remontem dotychczasowej oraz budową parkingu przy obiektach trwała 2 lata i kosztowała 7,5 mln zł. Jej wykonawcą była firma EcoZet z Kalisk Kościerskich w gminie Kościerzyna. Inwestorem jest Powiat Kościerski, bo szkoła podlega powiatowi.

 

 - Pomysł na tę inwestycję pojawił się w 2018 roku i wpisano ją wtedy w wieloletni program inwestycyjny Powiatu Kościerskiego - powiedziała Alicja Żurawska, starosta kościerski. - Pierwsze, pozytywne etapy finansowe pojawiły się rok później, kiedy otrzymaliśmy decyzję z ministerstwa sportu o 50 % dofinansowaniu inwestycji, a potem dzięki inicjatywie burmistrza Kościerzyny Michała Majewskiego we współpracy z Agencją Rozwoju Pomorza i  Bankiem Gospodarki Krajowej otrzymaliśmy pożyczkę na preferencyjnych warunkach. Mimo zawirowań finansowych i gospodarczych w Polsce, inwestycję udało się zrealizować wzorowo zgodnie z kosztorysem - dodaje Alicja Żurawska.

 

Były wystąpienia, między innymi wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, senatora Stanisława Lamczyka, starosty Alicji Żurawskiej, życzenia i prezenty od radnych wojewódzkich Piotra Karczewskiego i Dariusza Męczykowskiego, władz Kościerzyny (Heleny Kaszubowskiej - Nitz i Michała Majewskiego), wójtów gmin z powiatu kościerskiego, związkowców oświatowych (Tomasza Derry i Michała Gurowskiego), Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie oraz rady rodziców szkoły.

Przed uczestnikami uroczystego otwarcia wystąpiły dwa zespoły uczniów Budowlanki, wokalny i taneczny. A na zakończenie samorządowcy, nauczyciele wychowania fizycznego i przedstawicielka uczniów konkurowali w celności rzutu piłką ręczną do bramki.

 

Tekst i fot.

Adam Kiedrowski

 

A oto wnętrze starej sali po remoncie.

Widok przez okno wiekowej sali na okna tej nowej.

Obie sale gimnastyczne służą już uczniom Budowlanki.