Drukuj
Nadrzędna kategoria: Kościerzyna

Zabytkowy, XVIII-wieczny feretron, czyli przenośny obraz towarzyszący pielgrzymom udającym się z Kościerzyny na Kalwarię Wejherowską wymaga renowacji. W najbliższą niedzielę, 2 stycznia podczas koncertu kolęd będą zbierane pieniądze na ten cel.

 

Świat usłyszał więcej o feretronach, kiedy kilka lat temu opublikowano filmy pokazujące ich pokłony podczas spotkania pielgrzymów na Kaszubach. Pielgrzymi udający się na Kalwarię Wejherowską, gdy spotkali po drodze grupę pielgrzymów niosących feretron z innej parafii, na przywitanie wykonywali pokłony obrazami.  Jeden z nich, należący do kościoła pw. Trójcy Świętej w Kościerzynie, jak głosi lokalna tradycja, został podarowany parafii w drugiej połowie XVIII wieku przez generała Józefa Wybickiego. Ponad 200-letni feretron wymaga kosztownej renowacji.

 

Parafianie oraz uczestnicy kościerskich pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską postanowili wesprzeć trud zebrania pieniędzy i zorganizowali koncert kolęd, po którym będzie  możliwość wpłacenia datku. Koncert odbędzie się 2 stycznia (niedziela) o godz. 16.00 w kościele pw. Trójcy Świętej w Kościerzynie.

Wystąpią wykonawcy: Orkiestra "A-moll", Chór Św. Cecylii, Patrycja Klasa, Schola Dziecięca "Arka", Kaszubska Kapela "Zgrywańce", Andrzej Masiak, Orkiestra "Rambo band.

 

 

Renowację można też wesprzeć wpłacając na konto parafii: 57 8328 0007 2001 0004 7021 0001 z dopiskiem: „feretron”. 

 

(ak) Fot. Adam Kiedrowski