Drukuj
Nadrzędna kategoria: Kościerzyna

30 lipca na placu apelowym 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku odbyła się uroczysta przysięga wojskowa absolwentów szkół mundurowych w ramach programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”. Wśród 59 składających przysięgę znaleźli się także absolwenci klasy o profilu policyjnym Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie.

 

Słowa roty wypowiedziało 59 elewów ze szkół w Skórczu, Pelplina, Kościerzyny, Chojnic, Lęborka, Żukowa, Redy i Malborka, którzy pozytywnie ukończyli szkolenie wojskowe prowadzone od 19 lipca przez żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

Program „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” MON prowadzi od 2017 roku. Celem projektu jest m.in. przygotowanie młodzieży do ochotniczego pełnienia służby wojskowej. Absolwenci klas mundurowych są premiowani podczas naboru na wojskowe uczelnie czy do Wojsk Obrony Terytorialnej. Jednym z bonusów po ukończeniu szkoły średniej jest też krótsza służba przygotowawcza, która do tej pory trwała miesiąc, a w tej chwili ochotnicy muszą spędzić na poligonie 12 dni. Należy przy tym pamiętać, że uczniowie certyfikowanych wojskowych klas mundurowych przez trzy semestry ostatnich dwóch lat nauki odbywają w sumie 185 godzin lekcyjnych przedmiotu edukacja wojskowa.

Kończąc szkołę średnią, mają więc solidne podstawy żołnierskiego rzemiosła.

 

W roku szkolnym 2020/21 rozpoczęła się IV edycja programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” koordynowanego przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Obecnie trwa nabór do V edycji, nowi uczniowie rozpoczną naukę we wrześniu.

 

Maciej Szalbierz

7 Pomorski Batalion Obrony Terytorialnej
Fot. 7 PBOT