Drukuj
Nadrzędna kategoria: Kościerzyna

Parking na prawie 160 samochodów osobowych oraz 4 wiaty autobusowe oddano uroczyście do użytku przy dworcu PKP w Kościerzynie. Koszt przedsięwzięcia wyniósł około 4,5 mln złotych.

 

To kolejny etap budowy i organizacji tzw. węzła przesiadkowego w Kościerzynie, mającego służyć jak najsprawniejszemu ruchowi pasażerskiemu. Koncepcja jest prosta: dojazd samochodem, autobusem lub rowerem do dworca, a następnie przesiadka na pociąg i odwrotnie. Węzły integracyjne powstają w wielu miejscach województwa pomorskiego (m.in. w Wejherowie, Kartuzach, Tczewie, Rumi, Wielkim Kacku), a na ich budowę składają się samorządy gminne oraz z unijnych pieniędzy Urząd Marszałkowski, czyli samorząd Województwa Pomorskiego.

Pierwszym etapem było kompleksowe wyremontowanie budynku dworca za około 9,5 mln zł, zakup autobusów, teraz przyszła pora na parkingi i wiaty. Autobusy miejskie będą zatrzymywać się pod jedną wiatą, przy budynku dworca oraz po drugiej stronie ulicy (obok miejsca, gdzie kiedyś był budynek mleczarni). Trzy wiaty przeznaczone są dla autobusów PKS i dalekobieżnych.

 

 

Kolejnym etapem będzie budowa dwóch ścieżek rowerowych do granic miasta w kierunku Dobrogoszcza i Wielkiego Klincza. Na granicy gmin połączą się rowerowe trakty budowane przez miasta oraz Gminę Kościerzyna. Miasto planuje też w przyszłości przeniesienie "dworca" PKS sprzed parkingu przy pomniku Wybickiego na dworzec przy PKP.

Wkrótce ruszy też budowa tunelu pod torami kolejowymi. Będzie to wspólna inwestycja miasta i PKP PLK.

W uroczystości uczestniczyły władze miasta Kościerzyna, Gminy Kościerzyna, Powiatu Kościerskiego, Urzędu Marszałkowskiego i Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz leśnicy z Nadleśnictwa Kościerzyna, którzy zasadzili przed dworcem kilkuletniego świerka.

 

(ak)  Fot. Adam Kiedrowski