Drukuj
Nadrzędna kategoria: Kościerzyna

Po długich staraniach seniorów, władz miasta, radnych, pracowników MOPS w Kościerzynie powstał Dzienny Dom Pobytu Senior +. Choć już od kilkunastu dni funkcjonuje, we wtorek, 26 lutego dokonano jego uroczystego, oficjalnego otwarcia.

 

To dobra wiadomość dla wszystkich starszych i samotnych mieszkańców miasta. Bowiem założeniem programu Senior +, na podstawie którego powstała placówka jest "wyciągnięcie" samotnych osób z ich mieszkań i zaktywizowanie, czyli sprawienie, by starsze osoby stały się aktywne, wróciły do społeczności poprzez uczestnictwo w codziennych zajęciach w Dziennym Domu Pobytu. Dom powstał w miejscu starego budynku po Kościerskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Parterowy obiekt przy ul. 8 Marca gruntownie wyremontowano i przebudowano nadając mu zupełnie nowe funkcje. Jest tam teraz jadalnia, kuchnia, sala gimnastyczno - rehabilitacyjna, pokój do terapii zajęciowej i pomieszczenie do konsultacji lekarsko - pielęgniarskich.

 

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej mieli za zadanie znaleźć w swoich rejonach osoby samotne o najniższych dochodach, które miałyby szansę stać się uczestnikami codziennych spotkań w Dziennym Domu Pobytu. Uczestnictwo w programie nie jest darmowe, indywidualna opłata jest naliczana według kryterium dochodowego. Jednak w pierwszym miesiącu działalności najwyższa kwota nie przekroczyła 200 zł.

 

15 seniorów z Kościerzyny w dni robocze od 8 do 16 będzie uczestniczyć w różnorodnych zajęciach, ale przede wszystkim znajdą się w towarzystwie innych osób przełamując w ten sposób dokuczliwą samotność. Domownicy ponadto będą mogli liczyć na zajęcia z fizjoterapeutą, terapeuta zajęciowym, pielęgniarką. Pieczę nad funkcjonowaniem domu będzie miała Jarosława Tuszkowska z kościerskiego MOPS.

 

 - Zapewniamy tu codziennie śniadanie, obiad i deser i sporo zajęć, jednak nie chcemy niczego naszym seniorom narzucać, słuchamy ich i staramy się dostosowywać nasze plany do ich potrzeb - powiedziała Sylwia Trzebiatowska - Glok, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościerzynie.

 

- Od kilku lat seniorzy i radni bardzo podkreślali potrzebę powstania takiego domu, nie było jednak wcześniej możliwości z uwagi na sprawy budżetowe - powiedział burmistrz Kościerzyny, Michał Majewski. - Nam, za pierwszym podejściem, nie udało się tego zrealizować, bo po przetargach okazało się, że inwestycja będzie za droga, więc zrezygnowaliśmy z tego, jednak nie odłożyliśmy na kolejne lata, a staraliśmy się znaleźć dodatkowe dofinansowanie - mówi burmistrz. - Wkrótce otrzymaliśmy dodatkowe 50 tys. zł , zmieniliśmy sam projekt tak, że po kolejnych przetargach udało się zmniejszyć kwotę realizacji o prawie 250 tys. zł mniejszą niż w pierwszej wersji i całkowicie zamknęliśmy inwestycję kwotą około 750 tys. zł, gdzie dofinansowanie zewnętrzne opiewało na około 300 tys zł - dodaje Michał Majewski.

 

Utrzymanie Dziennego Domu Pobytu ma kosztować gminę miejską około 190 tys. zł rocznie.

 

Program "Senior +" (do 2016 roku pod nazwą "Senior - Wigor") oferta dofinansowania przez budżet państwa Dziennych Domów Senior + i Klubów Senior +.

 

(ak) Fot. Adam Kiedrowski

 

0001
0002
0003
0004
0005
0006
0008
0011
0014
0015
0017
0018
0019
0020