40 km drogi ekspresowej S7z Gdańska do Elbląga i dwa mosty przez Wisłę to najbliższe plany inwestycyjne Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

GDDDKiA właśnie ogłosiła przetarg na budowę odcinka drogi ekspresowej S7 z Gdańska do Elbląga. Dwujezdniowa droga połączy południową obwodnicę Gdańska z węzłem w Nowym Dworze Gdańskim i dalej do Kazimierzowa, gdzie włączy się do obwodnicy Elbląga. Inwestycję podzielono na dwa etapy. Pierwszy obejmie budowę odcinka o długości nieco ponad 20 km od Koszwał, gdzie połączy się Obwodnica Południowa z istniejącym węzłem w Nowym Dworze Gdańskim. Na tym odcinku zbudowane zostaną dwa nowe węzły “Cedry Małe” i “Dworek” oraz 18 obiektów mostowych, w tym dwa nowe mosty przez Wisłę.
Drugi etap, od Nowego Dworu do Kazimierzowa i elbląskiej obwodnicy, przewiduje budowę węzłów “Żuławy-Wschód” oraz “Elbląg Zachód” a także budowę mostu przez rzekę Nogat. Za Nogatem, już w województwie warmińsko - mazurskim trasa S7 będzie biegła przez tereny gminy wiejskiej Elbląg oraz miasta Elbląg.
Prace budowlane mogą rozpocząć się na początku przyszłego roku i potrwają około 3 lat.
Droga ekspresowa S7 będzie łączyć Gdańsk z Warszawą i Krakowem, ale też stanowić będzie szybsze połączenie z Obwodem Kaliningradzkim.

(ak)
Fot. Materiały graficzne GDDKiA