UA-57097473-1
 

Wiadomości

NAJNOWSZE

 

 „Ogólnopolskie dni NATO -  Gdynia razem z NATO”, to dwudniowa impreza, na którą zapraszają wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. W godz. 11.00-18.00 przez dwa dni odbywać się będą pokazy sił zbrojnych, a okręt ORP Błyskawica będzie można zwiedzać nieodpłatnie.
Impreza odbywac się będzie dla podkreślenia wagi odbywającego się w tych dniach szczytu NATO w Warszawie, którego Polska jest aktywnym członkiem. W piątek 8 lipca  i w sobotę 9 lipca  będzie można podziwiać sprzęt i uzbrojenie Wojska Polskiego. Zaprezentują się wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych RP – wojska lądowe, marynarka wojenna i lotnictwo. Niewątpliwie będzie to gratka nie tylko dla miłośników wojska, ale też dla całych rodzin.


Program wydarzenia w Gdyni:

Skwer Kościuszki i Molo Południowe

8 lipca (piątek)

11.00 - 18.00 - Prezentacja sprzętu wojskowego Rodzajów Sił Zbrojnych RP Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej RP (m.in. pokaz sprzętu bojowego grupy FORMOZA oraz zwiedzanie okrętów 3. Flotylli)
11.00 -  Koncert zespołu wokalnego Akademii Marynarki Wojennej
15.00 - Salut armatni inaugurujący Szczyt NATO z pokładu ORP Błyskawica
15.05 - 15.30 – Oficjalne rozpoczęcie uroczystości
15.30 - 16.30 – Parada powietrzna sprzętu lotniczego Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej RP
16.45 -17.15 – Pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej
17.15 - 18.00 – Koncert zespołu wokalnego Klubu MW Riwiera
18.00 - Przelot samolotów patrolowych BRYZA

9 lipca (sobota)

11.00 – 18.00 - Prezentacja sprzętu wojskowego Rodzajów Sił Zbrojnych RP Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej RP (m.in. pokaz sprzętu szkolno-treningowego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego GROM oraz zwiedzanie okrętów 3. Flotylli)
11.10 - 11.30 – Pokaz powietrzny sprzętu lotniczego
12.00 - Pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej
13.30 - Koncert zespołu wokalnego Klubu MW Riwiera
14.00 - Pokaz działania Brzegowej Grupy Ratowniczej z Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3 Flotylli Okrętów
15.00 - Koncert Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej
15.30 - 15.45 – Pokaz działania na wodzie zespołu interwencyjnego Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej
16.00 - Koncert zespołu wokalnego Akademii Marynarki Wojennej

Podczas imprezy ORP Błyskawica będzie udostępniony do nieodpłatnego zwiedzania.
Na terenie obchodów znajdować się będą także punkty promocyjne Wojskowych Komend Uzupełnień i Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Na wielkim telebimie będzie można oglądać relację ze Szczytu NATO w Warszawie.

Warto przypomnieć, że Polska jest członkiem NATO od 1999 roku. W marcu tego roku w miejscowości Independence w USA ministrowie spraw zagranicznych Polski, Czech i Węgier przekazali na ręce Sekretarza Stanu USA dokumenty ratyfikacyjne o wstąpieniu do NATO. Zakończyło to prawną procedurę akcesji do Sojuszu. W uroczystych obchodach 50 - lecia Paktu Północnoatlantyckiego po raz pierwszy uczestniczył prezydent Polski jako pełnoprawny członek NATO.


W związku z odbywającą się z okazji Szczytu NATO wystawą sprzętu i uzbrojenia Sił Zbrojnych RP informujemy, że: od godz. 6.00  do godz. 19.00 w dniach 8-9  lipca zamykana dla ruchu pojazdów będzie aleja Jana Pawła II na wysokości  zjazdu do przystani jachtowej.
Ze względu na wymogi bezpieczeństwa i porządku publicznego, wszystkich gości oraz stałych mieszkańców Gdyni prosimy o stosowanie się do zmienionej organizacji ruchu, a także wskazań biorących udział w zabezpieczeniu imprezy żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, strażników Straży Miejskiej oraz przedstawicieli służb porządkowych organizatora.
    
Wydarzenia w Gdyni nie są jednak jedynymi, które mają podkreślić wagę warszawskiego szczytu i samą przynależność Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.
Pelplin również włącza się w obchody. W niedzielę po uroczystej mszy świętej w Bazylice Katedralnej o godzinie 10. organizatorzy zapraszają na uroczysty przemarsz wraz
 z orkiestrą wojskową z placu przed bazyliką na plac przy Collegium Marianum, zaś o godz. 11.45 na pelpliński Piknik Wojskowy. Patronat nad obchodami Dni NATO w Pelplinie objął Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

(r)

comments
loading...
loading...