Skip to main content

Chcą wojny z barszczem Sosnowskiego


19 września 2015
Chcą wojny z  barszczem Sosnowskiego

 

Tylko opracowanie wspólnej strategii walki z barszczem Sosnowskiego daje szansę na skuteczną walkę z tym groźnym dla zdrowia i życia chwastem – to zdanie, które najczęściej padało z ust uczestników konferencji zorganizowanej przez wojewodę pomorskiego Ryszarda Stachurskiego.

Jak podkreślają specjaliści, walka z tą groźną rośliną jest żmudna, długotrwała i niestety kosztowna. Jednorazowe wykoszenie chwastu nie rozwiązuje problemu. Aby skutecznie zwalczyć jego siedlisko często potrzeba kilku lat. Problemem jest również utylizacja powstałej biomasy. Tylko ścisła współpraca i wymiana doświadczeń daje nadzieję na skuteczną walkę z barszczem Sosnowskiego. Województwo pomorskie jako pierwsze na tak dużą skalę i przy zaangażowaniu tak wielu podmiotów podejmuje tę próbę.

Na konferencji podkreślano, że obowiązujące uregulowania prawne w mało precyzyjny sposób wskazują instytucje odpowiedzialne za walkę z tą rośliną. Trudno też wskazać konkretne przepisy, które obligowałyby poszczególne podmioty do podejmowania działań w tym zakresie. Brakuje również wiedzy na temat skuteczności metod stosowanych przez poszczególne samorządy w zwalczaniu siedlisk chwastu, który szybko się rozrasta i stanowi coraz większe zagrożenie. Nie ulega wątpliwości, że temat barszczu Sosnowskiego bliski jest dziś wielu instytucjom. Jednak każda z nich indywidualnie realizuje działania w tym zakresie. Przepływ informacji, między tymi podmiotami jest niezadowalający. Udało się doprowadzić do spotkania wszystkich zaangażowanych w problem stron. Istnieje duża szansa, że umożliwi ono nawiązanie ścisłej współpracy i skuteczną wymianę doświadczeń.

Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski polecił uczestnikom konferencji, aby przesłali do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego swoje uwagi, i propozycje, które mogłyby posłużyć do wypracowania wspólnych standardów skutecznej walki z barszczem Sosnowskiego. Przekazane Wojewodzie materiały i opisane doświadczenia poszczególnych gmin i instytucji zostaną poddane analizie ekspertów i posłużą do opracowania wspólnej metody walki z chwastem. Tak przygotowana i zatwierdzona przez wojewodę strategia, wraz z harmonogramem będzie mogła być wykorzystywana przez wszystkie gminy województwa.

W konferencji udział wzięli m.in. przedstawiciele: Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie oraz samorządowcy. W spotkaniu uczestniczyli również pracownicy: Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Prawnego i Nadzoru Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

(r)