Endoskopowy zabieg dyssekcji podśluzówkowej (ang. ESD) czyli usunięcia wczesnej zmiany nowotworowej żołądka wykonano w pracowni endoskopowej szpitala Św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Operowany był 66-latek, u którego - podczas badań gastroskopowych przed miesiącem - wykryto polipa dywanowego o rozmiarach 10 na 20 mm.
 

Kierownik pracowni endoskopowej szpitala, lek. med. Cezary Adamiec mówi, że technika ESD, jako jedyna, pozwala na usunięcie zmiany w całości i zbadania jej pod względem histopatologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem marginesów bocznych i marginesu pionowego. - Zabieg jest uznawany za radykalny przez odpowiednie marginesy resekcji, co jest równoznaczne z wyleczeniem pacjenta - wyjaśnia lekarz.  

 

Operowany mężczyzna dzień po operacji został wypisany ze szpitala. Czuje się dobrze i czeka na wyniki badania histopatologicznego.

Wprowadzenie kolejnej techniki do obecnych zasobów zabiegów endoskopowych gdyńskiego szpitala daje szansę uniknięcia zabiegu chirurgicznego przez większą grupę pacjentów z wczesnymi zmianami nowotworowymi przewodu pokarmowego. Pracownia endoskopowa Szpitala Św. Wincentego a Paulo musi więc wykazywać się dużą precyzją i najwyższymi standardami wykonywanych badań endoskopowych, z uwagi na to, że ten rodzaj zabiegów można przeprowadzać jedynie we wczesnych zmianach nowotworowych.

 

(mpis, oprac. kc)

comments