Anonimowo, bez skierowania, a co najważniejsze bezpłatnie można w tym tygodniu wykonać badania na HIV. Jeden z takich punktów diagnostyczno-konsultacyjnych mieści się w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku przy ul. Smoluchowskiego 18.  Od 23 do 30 listopada 2018 r. trwa w całej Polsce Europejski Tydzień Testowania.

 

Na badanie powinien zgłosić się każdy kto kiedykolwiek miał kontakt seksualny: z mało znaną osobą, z osobą zakażoną HIV, przebył jakąś z chorób przenoszonych drogą płciową; kiedykolwiek miał kontakty z osoba przyjmującą wstrzykiwane narkotyki w iniekcjach, wykonywał np. tatuaż lub założenie kolczyków przy użyciu niedostatecznie wysterylizowanego sprzętu. Test powinny wykonać też kobiety planujące zajście w ciążę lub będące na początku ciąży, a także ich partnerzy.

 
Badania można wykonać jeszcze dzisiaj, w poniedziałek w godz. 16.00-20.00, a także w najbliższy wtorek i czwartek w godz. 16.00-20.00 w budynku G Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

 
Aktualnie na Pomorzu leczonych jest 686 osób ze zdiagnozowanym AIDS, w tym: 567 mężczyzn, 113 kobiet oraz 6 dzieci. 

(r)

comments