O 33 mandaty w Sejmiku Województwa Pomorskiego ubiegało się 367 kandydatów na radnych z województwa pomorskiego podzielonego na 5 okręgów wyborczych.

 

W województwie pomorskim do urn poszło ponad 982 tysiące osób. Frekwencja na Pomorzu wyniosła 55,89 %. Spośród 16 powiatów, najwyższą odnotowano w powiecie kościerskim (60,05 %), najniższą w powiatach nowodworskim (48,53 %) i malborskim (48,68 %)

 

Do Sejmiku swoich kandydatów wystawiło 10 komitetów wyborczych (Bezpartyjni Samorządowcy, PSL, Partia Zieloni, Platforma-Nowoczesna-Koalicja Obywatelska, SLD Lewica Razem, Razem, Ruch Narodowy RP, Kukiz 15, Wolność w Samorządzie, Prawo i Sprawiedliwość).

 

Wyniki:

 

Koalicja Obywatelska - 40,70 % (375 486 głosów), 18 mandatów

Prawo i Sprawiedliwość - 27,84 % (256 823 głosów, 13 mandatów

PSL - 8,33 % (76 888 głosów), 2 mandaty

SLD Lewica Razem - 6,59 % (60 783 głosów), 0 mandatów

Kukiz'15 -  5,24 % (48 387 głosów), 0 mandatów

Bezpartyjni Samorządowcy - 3,03 % (27 929 głosów), 0 mandatów

Wolność w Samorządzie - 2,83 % (26 076 głosów), 0 mandatów

Partia Razem - 2,21 % (20 344 głosów), 0 mandatów

Ruch Narodowy RP - 1,64 % (15 165 głosów), 0 mandatów

Partia Zieloni - 1,59 % (14 689 głosów), 0 mandatów

 

Koalicja Obywatelska Platforma-Nowoczesna ma więc w Sejmiku większość i może rządzić samodzielnie.

 

Radni wybrani do Sejmiku:

Danuta Wawrowska, (Koalicja Obywatelska) 17 729 głosów

Jan Kleinszmidt (Koalicja Obywatelska)    11 503 głosów

Leszek Bonna (Koalicja Obywatelska) Leszek Jacek 13 709 głosów

Iwona Mielewczyk (Koalicja Obywatelska) 6 076 głosów

Sebastian Irzykowski (Prawo i Sprawiedliwość) 16 273 głosy

Jerzy Barzowski (Prawo i Sprawiedliwość) 9039 głosów

Mirosława Kaczyńska (Prawo i Sprawiedliwość) 7964 głosy

Wiesław Byczkowski (Koalicja Obywatelska) 26 147 głosów

Andrzej Struk (Koalicja Obywatelska) 25 479 głosów

Karolina Szczygieł (Koalicja Obywatelska) 7 704 głosy

Andrzej Bartnicki (Koalicja Obywatelska) 7 459 głosów

Piotr Wittbrodt (Koalicja Obywatelska) 12 047 głosów

Roman Dambek (Prawo i Sprawiedliwość) 21 359 głosów

Aleksandra JAnkowska (Prawo i Sprawiedliwość) 8 934 głosy

Kazimierz Klawiter (Prawo i Sprawiedliwość) 14 387 głosów

Mieczysław Struk (Koalicja Obywatelska) 67 569 głosów

Hanna Zych-Cisoń (Koalicja Obywatelska) 10 216 głosów

Grzegorz Grzelak (Koalicja Obywatelska) 8 092 głosy

Agnieszka Kapała-Sokalska (Koalicja Obywatelska) 7 207 głosów

Anna Gwiazda (Prawo i Sprawiedliwość) 29 736 głosów

Karol Guzikiewicz (Prawo i Sprawiedliwość) 9624 głosy

Dariusz Męczykowski (Polskie Stronnictwo Ludowe) 14 998 głosów

Ryszard Świlski (Koalicja Obywatelska) 24 180 głosów

Sylwia Laskowska - Bobula (Koalicja Obywatelska) 5 593 głosy

Danuta Rek (Koalicja Obywatelska) 9 529 głosów

Piotr Karczewski (Prawo i Sprawiedliwość) 26 146 głosów

Magdalena Sroka (Prawo i Sprawiedliwość) 9 689 głosów

Piotr Zwara (Prawo i Sprawiedliwość) 5 797 głosów

Józef Sarnowski (Polskie Stronnictwo Ludowe) 8965 głosów

Zenon Odya (Koalicja Obywatelska) 16 401 głosów

Jerzy Kozdroń (Koalicja Obywatelska) 7 292 głosy

Arwid Żebrowski (Prawo i Sprawiedliwość) 11 503 głosy

Marta Cymańska (Prawo i Sprawiedliwość) 7 338 głosów

 

(ak)

 

 

 

 

 

comments