Skip to main content

Pomorskie gminy zdobyły granty w programie „Ja w internecie”


16 sierpnia 2018
Pomorskie gminy zdobyły granty w programie „Ja w internecie”

14 gmin z województwa pomorskiego otrzymało granty na bezpłatne szkolenia dla mieszkańców w programie „Ja w internecie”.

Wśród gmin znalazły się Władysławowo, Wicko, Gmina Miejska Człuchów, Linia, Gmina Miasta Wejherowo, Dzierzgoń, Kościerzyna, Stary Dzierzgoń, Żukowo, Miasto Słupsk, Czersk, Mikołajki Pomorskie, Stary Targ, Gmina Miejska Kościerzyna.

Lista przyznanych grantów w III obszarze konkursowym obejmującym również województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie.

W ramach programu „Ja w internecie” w III obszarze konkursowym w szkoleniach może wziąć udział 14 650 mieszkańców. Kwota przeznaczona na działania szkoleniowe w trzech województwach wynosi 8 204 000 zł. Wkrótce ogłoszony będzie kolejny nabór w województwie podlaskim.

Program „Ja w internecie”, realizowany przez Fundację Legalna Kultura, jest skierowany do dorosłych mieszkańców (od 25 roku życia), aby nauczyć bezpiecznego korzystania z internetu, pokazać, jak internet przydaje się w prowadzeniu własnego biznesu i wzmocnić ich pozycję na rynku pracy. Istotnym elementem szkoleń jest przygotowanie mieszkańców do korzystania z usług publicznych online (np. załatwianie spraw urzędowych, składanie wniosków o dopłaty dla rolników czy 500+), poruszania się w portalach społecznościowych czy wykorzystywania internetu we własnej działalności biznesowej.

Gminy mogą ubiegać się o granty w wysokości do 150 tysięcy złotych, w programie nie jest wymagany wkład własny, a dla mieszkańców szkolenia są bezpłatne. Tematy szkoleń są dopasowane do potrzeb mieszkańców. Gminy mogą wybrać co najmniej dwa, spośród siedmiu, tematów: Rodzic w Internecie, Mój biznes w sieci, Moje finanse i transakcje w sieci, Działanie w sieciach społecznościowych, Tworzenie własnej strony internetowej (bloga), Rolnik w sieci, Kultura w sieci.

Gminy mogą składać wnioski samodzielnie lub w partnerstwie z organizacją pozarządową. Jeśli gmina nie dysponuje wystarczającą liczbą komputerów do przeprowadzenia szkoleń, może kupić je w ramach grantu. Po zakończeniu programu komputery zostają w gminie, można je przekazać szkole lub ośrodkowi kształcenia nauczycieli na jej terenie.

Legalna Kultura zapewnia wsparcie dydaktyczne i organizacyjne na każdym etapie projektu. Wybrane gminy (które zadeklarują przeszkolenie największej liczby osób) będą mogły wziąć udział w projektach kulturalnych i edukacyjnych realizowanych przez Fundację, tj. „Otwarte Drzwi do Kultury” (warsztaty edukacyjne dla uczniów i nauczycieli w małych miejscowościach) i „Kultura na Widoku” (projekt udostępniający bogate zasoby kultury w sieci).


Program jest finansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”. Fundacja Legalna Kultura jest, w imieniu Ministerstwa Cyfryzacji, operatorem projektu, która ogłasza konkursy grantowe i wspomaga - pod kątem merytorycznym i rozliczeniowym - realizację projektów przez gminy).

 

Szymon Majewski/Legalna Kultura