Zakończył się właśnie remont Oddziału Onkologii i Radioterapii (Chemioterapii Jednego Dnia, Radioterapii oraz Onkologii Klinicznej) w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Wartość inwestycji to 8,67 mln zł, z czego 6,38 mln zł przekazał samorząd województwa pomorskiego, blisko 2 mln zł budżet państwa, a 300 tys. zł to środki własne „Szpitali Pomorskich”.

W budynku nr 26 zaadaptowano łącznie 2.700 m2 powierzchni na potrzeby Oddziału Onkologii i Radioterapii, w ramach którego funkcjonują oddziały: Chemioterapii Jednego Dnia, Radioterapii oraz Oddziału Onkologii Klinicznej.

 - To niezmiernie ważne, że udało się wykonać tak potrzebny dla pacjentów onkologicznych remont trzech oddziałów – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Jeszcze niedawno pacjenci korzystający z chemioterapii dziennej musieli gnieździć się w baraku – w małych pomieszczeniach, które nie pozwalały na intymność i godne warunki leczenia. Dlatego zdecydowaliśmy by wesprzeć finansowo tę niezmiernie ważną inwestycję, która przyczyniła się do poprawy świadczenia usług medycznych, jak i warunków pobytu pacjentów i pracy personelu.

Zakres robót budowlanych obejmował przebudowę ścian działowych, wymianę wykładzin podłogowych, roboty malarskie i okładzinowe, roboty instalacyjne (instalacje sanitarne, wentylacja mechaniczna, instalacje elektryczne, niskoprądowe).

- Głównym celem projektu była poprawa dostępności do świadczeń medycznych w zakresie podawania leczenia chemicznego dla pacjentów z chorobami nowotworowymi z regionu północnej Polski - mówi dr n. med. Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich sp. z o.o. - Ponadto opieka ambulatoryjna - realizowana na Oddziale Chemioterapii Jednego Dnia - zamiast stacjonarnej jest znacznie korzystniejsza, bowiem pozwala chorym spędzać większość czasu w domu, wśród rodziny i znajomych, dzięki czemu leczenie staje się dla nich mniejszym stresem, a chorobę łatwiej zaakceptować i pokonać.

 
Oddział Chemioterapii Jednego Dnia jest wyposażony w 20 stanowisk podawania chemii dla pacjentów onkologicznych, gabinet zabiegowy do pobierania krwi, gabinety lekarskie, pokój przygotowawczy, rejestrację i sekretariat oraz pomieszczenia związane funkcjonalnie, między innymi: poczekalnia dla pacjentów, zaplecze socjalne i pomieszczenia dla personelu. W korytarzu zaprojektowano szafki skrytkowe na podręczne bagaże pacjentów, którzy na salę podawania wchodzą już bez żadnego bagażu.

 
Oddział Radioterapii jest wyposażony w 54 łóżka dla pacjentów, zlokalizowane w jednoosobowych, dwuosobowych i czteroosobowych salach chorych. Wszystkie  sale  chorych posiadają pomieszczenia higieniczno-sanitarne z natryskami. Oddział posiada punkty pielęgniarskie, gabinety zabiegowe, pokoje badań, gabinety lekarskie, łazienki dla niepełnosprawnych. Na parterze zlokalizowano 18 łóżek, na pierwszym piętrze znajduje się 36 łóżek, w tym trzy izolatki nadciśnieniowe z filtrem HEPA.

 
Oddział Onkologii Klinicznej jest wyposażony w 30 łóżek dla pacjentów (w tym sześć izolatek  nadciśnieniowych z filtrami HEPA), w salach dwu i trzyosobowych z łazienkami. Na oddziale znajduje się punkt pielęgniarski, gabinety diagnostyczno-zabiegowe, pomieszczenia przygotowywania cytostatyków, magazyn odpadów cytostatycznych, łazienki dla niepełnosprawnych. Dla pacjentów  przygotowano aneks kuchenny. Oddziały wyposażono w brudownik z maceratorem oraz pomieszczenia porządkowe.

W ramach projektu zakupiono m.in.: pompy do cytostatyków, fotele do chemioterapii, aparat EKG, pulsoksymetr przenośny, sprzęt komputerowy, meble drewniane, zabudowy medyczne, wózki inwalidzkie, stoliki zabiegowe i parawany mobilne (stanowiska do iniekcji).

(mpis)

comments