Już po raz czwarty samorząd województwa przyznał Pomorskie Nagrody Muzealne. Nagrody wręczono dziś (28 maja) w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku.

Do IV edycji Pomorskiej Nagrody Muzealnej zgłoszono 26 propozycji, a wśród nich wystawy, projekty edukacyjne oraz publikacje muzealne z całego regionu.

Decyzją kapituły nagrodę za 2017 r. otrzymali:

♦ Anna Sujecka, Katarzyna Pągowska i Beata Zgodzińska (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) za realizację wystawy sztućców specjalistycznych wraz z katalogiem i programem edukacyjnym „Bon appétit. Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie",
   

♦ dr Katarzyna Kulikowska (Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich) za wystawę „Muzeum do zabawy",

♦ dr Marcin Owsiński (Muzeum Stutthof w Sztutowie) za książkę „Tiegenhof / Nowy Dwór w 1945 roku" i jej rozpowszechnianie jako przykład dobrej praktyki współpracy muzeum i regionu.

Dodatkowo przyznano także trzy wyróżnienia:

♦ prof. Daniel Kalinowski (Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie) za książkę „Pasieka wyobraźni. O twórczości, Józefa Chełmowskiego",

♦ Barbara Maciejewska (Muzeum Narodowe w Gdańsku) za wystawę „O kocie co chodzi własnymi drogami i o psie, który własnych dróg nie szuka",

♦ Mirosław Kuklik i Ryszard Kretkiewicz (Helski Kompleks Muzealny – Stowarzyszenie Przyjaciele Helu) za przygotowanie i udostępnianie Muzeum Helu Helskiego Kompleksu Muzealnego.

- Chciałbym wszystkim podziękować za projekty, które zostały zgłoszone do konkursu - powiedział po wręczeniu nagród i wyróżnień marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Swoimi działaniami ubogacacie państwo życiu kulturalnego całego naszego regionu. To dzięki waszej działalności, możemy pokazywać mieszkańcom i turystom część naszego pomorskiego dziedzictwa - gratulował muzealnikom marszałek.

Pomorska Nagroda Muzealna powstała dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Muzealników Polskich przy wsparciu samorządu województwa pomorskiego i przy patronacie marszałka województwa pomorskiego. Ma honorować i doceniać wkład muzealników w rozwój kultury, a także podkreślać rangę tego często niedocenianego zawodu. Uroczyste jej wręczenie odbywa się w maju, czyli miesiącu, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów.

(r)

 

comments