Skip to main content

Chcą połączyć Wojewódzkie Centrum Onkologii i Copernicus


02 lipca 2015
Chcą połączyć Wojewódzkie Centrum Onkologii i Copernicus

Zarząd Województwa Pomorskiego skierował do sejmiku projekt uchwały o połączeniu spółek: COPERNICUS Podmiot Leczniczy oraz Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku (WCO). Jednocześnie została ona skierowana do zaopiniowania przez związki zawodowe oraz będzie przedmiotem prac komisji sejmikowych. Uchwała ta będzie tematem obrad Sejmiku Województwa Pomorskiego jeszcze w lipcu.

Spółka będzie prowadzić swoją działalność na bazie dwóch szpitali: im. Mikołaja Kopernika i św. Wojciecha na Zaspie oraz WCO w Gdańsku. Głównym celem podejmowanych działań jest poprawa dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych oraz wykorzystanie potencjału szpitali wojewódzkich dla celów leczenia onkologicznego. WCO koncentruje się na diagnostyce i leczeniu ambulatoryjnym chorób nowotworowych odgrywając kluczową rolę w systemie leczenia onkologicznego, gdyż stanowi źródło pacjentów "wyselekcjonowanych" do dalszego leczenia. Ze względu na fakt, że szpitale "marszałkowskie" dysponują znacznym, niewykorzystanym potencjałem w zakresie dalszego leczenia onkologicznego, a świadczenia realizowane w ramach tzw. pakietu onkologicznego są nielimitowane, połączenie spółek w zdecydowany sposób ma wpłynąć na poprawę kondycji finansowej pomorskich szpitali pozostających własnością samorządu województwa pomorskiego.

- Szpitale Spółki Copernicus PL dysponują bogatą, praktycznie pełną, ofertą medyczną obejmującą leczenie schorzeń o charakterze nowotworowym – mówi Hanna Zych-Cisoń, członek zarządu Województwa Pomorskiego. - Także ich potencjał diagnostyczny w zakresie diagnostyki laboratoryjnej, obrazowej, endoskopowej i histopatologicznej stanowi o wysokiej jakości kwalifikacji chorych do leczenia onkologicznego.

 Po połączeniu spółek planowane jest m.in.:

♦ utworzenie stacjonarnego oddziału onkologicznego w Szpitalu św. Wojciecha w miejscu obecnego III Oddziału Chorób Wewnętrznych, liczącego 22 łóżka. Oddział ten służyłby pacjentom onkologicznym  w trakcie  chemioterapii lub w celach diagnostyki, która nie może się odbyć w warunkach ambulatoryjnych. Istniejący III Oddział Chorób Wewnętrznych ze szpitala św. Wojciecha przeniesiony zostanie do pomieszczeń na IV piętrze budynku przy ul. Powstańców Warszawskich (dawny Szpital Kolejowy), gdzie obecnie istnieje  oddział gastroenterologiczny nie posiadający kontraktu z NFZ. Tym sposobem  nowoutworzony  oddział liczyłby około 30 łóżek internistycznych - przez co liczba miejsc internistycznych  w  Gdańsku uległaby niewielkiemu zwiększeniu (o co najmniej  8 miejsc).

♦ utworzenie  wyspecjalizowanego ośrodka  leczenia  raka piersi na bazie Wojewódzkiego Centrum Onkologii (Breast Cancer Unit lub Breast Cancer Center). Placówki tego typu należą w Polsce do rzadkości, stanowią natomiast standard w Europie Zachodniej i USA. Oferują one kompletny pakiet diagnostyki i leczenia raka piersi, na który składa się: pełna diagnostyka, leczenie zachowawcze, leczenie chirurgiczne oraz działania uzupełniające proces leczenia: rehabilitacja pooperacyjna, wsparcie psychologiczne i psychoonkologiczne. Ośrodka tego rodzaju, wyspecjalizowanego wobec tak istotnego problemu jakim jest rak piersi nie ma w naszym regionie, a w naszym kraju jest ich kilka. Połączenie w jeden logiczny ciąg potencjału szpitali i przychodni marszałkowskich w Trójmieście daje tę unikalną możliwość utworzenia tak cennego miejsca dla leczenia kobiet.

 Za połączeniem spółek przemawia również m.in.: wzmocnienie pozycji obu podmiotów w przyszłych postępowaniach konkursowych NFZ, ograniczenie wewnętrznej konkurencji – zmniejszenie konkurencji na etapie kontraktowania z NFZ w wybranych zakresach świadczeń, bardziej efektywne wykorzystanie zasobów (kadry, sprzętu i aparatury medycznej), co wpłynie na poprawę dostępności i jakości udzielanych świadczeń; możliwość wejścia na nowe rynki i rozwój działalności, w szczególności poszerzenie oferty świadczeń zdrowotnych, możliwość wspólnego planowania inwestycji, co wpłynie na obniżenie ich kosztów w dłuższej perspektywie czasu, a także wspólna polityka zakupowa.

Ponadto wszystkie stosunki pracy z pracownikami zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę pozostaną niezmienne (w tym warunki pracy i płacy).

(r)