Od 1 do 3 maja na wodach Zatoki Gdańskiej trwały regaty organizowane przez Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica”. Regaty nawiązywały do patriotycznych akcentów związanych ze Świętem Konstytucji 3 Maja. "Nowe Pomorze" było głównym sponsorem trzydniowej imprezy.

Ponad 60 osób na pokładzie 12 jednostek zmagało się przez trzy dni z wodą i wiatrem Zatoki Gdańskiej. W pierwszym dniu Regat o Puchar Komandora Klubu, przy słonecznej pogodzie i wietrze o sile 4 stopni w skali Beaforta jachty wystartowały z redy gdyńskiego portu i po pokonaniu trasy 20 mil morskich finiszowały przy podejściu do Górek Zachodnich.

Drugi dzień zmagań to Regaty Flagi Państwowej. Start nastąpił z pław podejściowych do Górek Zachodnich. Niestety, mała siła wiatru sprawiła, że po kilku milach trasy wiatr ucichł na kilka godzin. Dopiero na środku zatoki rozwiał się do 5 ° Beauforta. Żeglarze pokonali blisko 30 mil morskich, trafiając na metę w porcie Hel.

Trzeciego dnia, na trasie Hel - Gdynia rozstrzygnęły się Regaty Konstytucji 3-go Maja. Trasa, początkowo zaplanowana przez pławy umieszczone na Zatoce Gdańskiej, z uwagi na zapowiadana flautę (brak wiatru) została skrócona o połowę. W momencie startu okazało się jednak, że pojawił się silny, północny wiatr, a także wysoka fala. W połowie trasy wiatr kilkukrotnie zmieniał kierunek, a momentami nie wiało wcale. Po dotarciu do portu w Gdyni odbyło się wręczenie pucharów zwycięskim załogom oraz uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego 2018 przez Komandora klubu Edwarda Kinasa.

Wyniki:

Regaty o Puchar Komandora Klubu

ORC do 7,5 m - I miejsce - PALLAS - skipper Jan Piernikarczyk
ORC pow. 7,5 m - I miejsce - HADAR - skipper Jerzy Brezdeń
OPEN do 10 m - I miejsce - TREFL - skipper Adam Duda
OPEN pow. 10 m - I miejsce - NAUTICUS - skipper Maciej Górecki

 

Regaty Flagi Państwowej

ORC do 7,5 m - I miejsce - PALLAS - skipper Jan Piernikarczyk
ORC pow. 7,5 m - I miejsce - HADAR - skipper Jerzy Brezdeń
OPEN do 10 m  - KLEKOT - skipper Krzysztof Pac
OPEN pow. 10 m - NAUTICUS - skipper Maciej Górecki

 

Regaty Konstytucji 3-go Maja

ORC do 7,5 m - I miejsce - PALLAS - skipper Jan Piernikarczyk
ORC pow. 7,5 m - I miejsce - POLLED 2 - skipper Jacek Chabowski
OPEN do 10 m - KLEKOT - skipper Krzysztof Pac
OPEN pow. 10 m - NAUTICUS - skipper Maciej Górecki

 

(r) Fot. Jacht Klub Marynarki Wojennej "Kotwica" w Gdyni

0001
0002
0003
0004
0005
0006
0007
0008

 

 

 

 

comments