Do 10 stycznia można zgłaszać się jako kandydat na jednego ze 100 Młodych Ambasadorów, którzy wyruszą w Rejs Niepodległości.

W czasie Rejsu Niepodległości dookoła świata „Dar Młodzieży” odwiedzi: Lizbonę, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Hong Kong, Shanghaj, Osakę, Vancouver, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panamę, Nowy Jork, Hortę i Antwerpię. Następnie wróci do Gdyni.

Na czas tego wyjątkowego rejsu „Dar Młodzieży” zabierze na pokład przedstawicieli wybranych krajów świata, do których zawinie polski żaglowiec. Popłynie też polska młodzież w roli Młodych Ambasadorów. Będzie to 100 młodych ludzi, którzy kochają morze i chcą się stać częścią tej wielkiej przygody. Trwa właśnie konkurs, który ich wyłoni.  Jest on adresowany do młodzieży w wieku od 18 do 26 lat i składa się z dwóch etapów. W pierwszym wystarczy za pośrednictwem aplikacji Rejs Niepodległości na Facebooku przesłać zdjęcie lub krótki film (do 2 minut). Kandydat na wilka morskiego musi zaprezentować w nim siebie w roli ambasadora promującego Polskę. Chodzi o to, żeby pokazać tam przestrzeń geograficzną, społeczną lub kulturową, w której się żyje i to w jaki sposób dzięki niej chcieliby pokazać i promować Polskę za granicą. Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu przedłużono do 10 stycznia 2018 roku. Na umieszczone w aplikacji kandydatury głosują internauci – do 14 stycznia 2018 roku do godz. 23.59. Ci uczestnicy, którzy zdobędą największą ilość głosów (maksymalnie 500 osób) zostaną zaproszeni do drugiego etapu konkursu. Będzie to Test Wiedzy, który odbędzie się 20 stycznia 2018 roku w Warszawie. Będzie on obejmował wiedzę z zakresu historii od Powstania Kościuszkowskiego do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, podstaw wiedzy żeglarskiej oraz morza w Biblii. Stu laureatów w nagrodę popłynie „Darem Młodzieży” na jednym, wybranym przez siebie, odcinku Rejsu Niepodległości dookoła świata.

 

Ci, którzy zostaną wybrani, żeby popłynąć w rejs, będą musieli przejść szkolenia: w zakresie indywidualnych technik ratunkowych, ochrony przeciwpożarowej, elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy, w zakresie bezpieczeństwa własnego i odpowiedzialności wspólnej oraz problematyki ochrony na statku. Wszystko po to, żeby być częścią załogi i wiedzieć, jak sobie radzić w ewentualnych sytuacjach kryzysowych.
 
– Uczestnicy rejsu będą musieli zapoznać się ze statkiem. Będziemy im też pokazywać jak się wchodzi najpierw na te niższe półki, a potem na reje – zaznacza kpt. ż.w. Ireneusz Lewandowski, komendant „Daru Młodzieży”.
 
Załoga i uczestnicy będą się wymieniać w trakcie rejsu, a to dlatego, że nie jest możliwe zabranie jednocześnie wszystkich. Na pokładzie może podróżować 196 osób, w tym 35 osób to stała załoga, a jest jeszcze obsługa. W rejsie wezmą też udział praktykanci i studenci ze Szczecina i Akademii Morskiej w Gdyni.

Trasa rejsu "Daru Młodzieży. Fot.materiały prasowe pl2018.org

W styczniu 2019 roku żaglowiec przybije do Panamy i weźmie udział w 34. Światowych Dni Młodzieży. Wtedy też jest szansa, że odwiedzi go sam papież Franciszek.
 
– Rektor wysłał zaproszenie do papieża Franciszka. Najprawdopodobniej będzie on wizytował statek. Byłaby to pierwsza wizyta głowy kościoła na żaglowcu – mówi kpt. ż. w. Ireneusz Lewandowski, komendant „Daru Młodzieży”.
 
Rejs Niepodległości zyskał rządowy patronat. Organizatorem jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni oraz Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu.

Magdalena Czernek, UM Gdynia

comments