EkoPatrol gdyńskiej Straży Miejskiej rozpoczął testowanie elektrycznego samochodu Renault ZOE. Auto to nagroda, w jednym z największych ekologicznych konkursów miejskich Eco-Miasto, którą Gdynia wygrała w listopadzie zeszłego roku. Miasto zostało docenione wtedy w trzech kategoriach, m.in w kategorii „zrównoważona mobilność”. EkoPatrol nowoczesny samochód elektryczny testował będzie przez miesiąc.

Od poniedziałku, 8 stycznia gdyński EkoPatrol może pochwalić się nowym ekologicznym narzędziem pracy. Wiceprezydenci Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała i Bartosz Bartoszewicz oficjalnie przekazali go strażnikom.
 
- Bardzo fajny samochód, wrażenia z jazdy są rewelacyjne. To automat, a od tradycyjnego auta różni się tym, że podczas jazdy w ogóle nie słychać pracy silnika. Samochód posłuży mam do promocji ekologii w Gdyni, podczas działań i akcji proekologicznych - mówi Leonard Wawrzyniak z EkoPatrolu Straży Miejskiej w Gdyni.

Wiceprezydenci Katarzyna Gruszecka-Spychała i Bartosz Bartoszewicz przekazali samochód strażnikom.

Gdyńscy strażnicy będą jeździć tym autem na pokazy edukacyjne dla mieszkańców z odgórnej metody palenia w piecu, festyny, na zajęcia z ekologii, które prowadzą w szkołach, ale także na kontrole dotyczące palenia odpadów w domowych piecach oraz na dokarmianie ptaków. Pierwsza szansa na zobaczenie tego samochodu będzie już w najbliższy weekend. W sobotę, 13 stycznia, strażnicy pojadą nim na pokaz odgórnej metody rozpalania w piecu, który odbędzie się na Pogórzu, przy ul. Cechowej. Natomiast w niedzielę, 14 stycznia, będzie częścią pokazu przed Teatrem Miejskim w Gdyni w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W trakcie miesięcznych testów zebrane zostaną opinie strażników na temat użytkowania, procesu ładowania i funkcjonalności samochodu. Następnie posłużą one do opracowania potrzebnych działań promocyjnych i informacyjnych związanych z wdrażaniem elektromobilności na obszarze Gdyni. Dotyczyć one będą m.in. planowanej budowy infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych czy promowania car-sharingu z wykorzystaniem samochodów z napędem elektrycznym (EV).
 
W związku z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych (projekt ustawy został skierowany do Sejmu) w Gdyni pojawi się 100 ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych. Miejsca instalacji punktów ładowania będą również powiązane z istniejącą infrastrukturą trolejbusową.
 
W ramach współpracy w firmą Greenway na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia w ciągu najbliższych miesięcy zostanie zainstalowana kolejna ogólnie dostępna stacja ładowania samochodów elektrycznych.

Marta Jaszczerska, UM Gdynia

Fot. Magdalena Czernek

comments