Trwa termomodernizacja kilkudziesięciu budynków w województwie pomorskim. Ocieplenie, nowe elewacje i ekologiczne ogrzewanie sprawią, że będą nie tylko ładniejsze, ale też tańsze w utrzymaniu.
 
Termomodernizację podzielono na trzy etapy. Pierwsze dwa już się rozpoczęły i potrwają do września. Przewidywane koszty  to ok. 21 mln zł, z czego 15 mln pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, a ok. 6 milionów zł to środki własne samorządu województwa pomorskiego. Trzeci etap rozpocznie się w drugim półroczu. Jego kosztorys jest obecnie przygotowywany.

W ramach pierwszego etapu nowe życie zyska 21 budynków. Efekty prac widać już m.in. w siedzibie Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Gdańsku, budynkach administracyjnych, warsztatowych i socjalno-biurowych Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kartuzach, Chojnicach i Zielinie Miasteckim, obiektach szkolnych i administracyjnych Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Gdańsku, Gdyni i Słupsku.

Drugi etap obejmie 9 budynków, głównie instytucji kultury samorządu województwa pomorskiego. W Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach zostaną odnowione pracownie konserwatorskie oraz warsztat stolarski. Termomodernizacja odmieni też budynek administracyjny i wystawowy w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, a goście Teatru Muzycznego w Gdyni będą mogli skorzystać z wyremontowanego Domu Aktora.

W ramach trzeciego etapu nowy charakter zyska 11 budynków. To m.in. stacje pogotowia ratunkowego w Gdańsku i Słupsku, jeden z budynków na terenie szpitala psychiatrycznego na gdańskim Srebrzysku oraz osiem obiektów Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim.  

Wszystkie wytypowane do remontu budynki były w złym stanie technicznym. W wielu przypadkach problemem okazała się wilgoć. Stara stolarka okienna i drzwiowa była nieszczelna, co skutkowało znacznymi stratami ciepła. Ogrzewanie budynków, oparte na kotłach węglowych wiązało się z wysokimi kosztami zakupu węgla. Taki sposób ogrzewania powodował również zwiększoną emisję szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery. Łącznie do termomodernizacji wytypowano ponad 41 budynków na terenie całego województwa.

Dzięki kompleksowo przeprowadzonej termomodernizacji budynki nie tylko wyglądają ładniej i nowocześniej, ale zużywają mniej energii, więc zmniejszają się koszty ich utrzymania.  Łączne oszczędności w utrzymaniu wszystkich obiektów przeznaczonych do remontu szacowane są na blisko milion złotych rocznie. Ale pieniądze to nie wszystko. Drugim, równie ważnym aspektem, jest ekologia. Dzięki nowym technologiom zmniejsza się emisja dwutlenku węgla do atmosfery. W całym regionie zanieczyszczeń będzie mniej o ponad 800 ton CO2 rocznie.

Na zdjęciach Zespół Szkół Policealnych w Słupsku przed i po termomodernizacji.

Emilia Stawikowska

 

comments