Od 15 sierpnia linia promowa Stena Line z Gdyni do Nynäshamn wzmocniona została przez nowy, większy statek. Jednostka typu ro-ro o nazwie Vikingland zastąpiła dotychczas wykorzystywany prom Bore Bay i zwiększyła pojemność frachtową linii aż o 30 proc.

 
Operator promowy Stena Line obecnie obsługuje dwie linie promowe z Polski: z Gdyni do Karlskrony oraz z Gdyni do Nynäshamn. Linia do Karlskrony w południowej Szwecji ma już długą, ponad dwudziestoletnią historię. Natomiast linia promowa z Gdyni do Nynäshamn (port w okolicach Sztokholmu) wystartowała 16 października 2017.

 

Vikingland za Bore Bay

Połączenie Stena Line do Nynäshamn obsługiwał dotychczas statek typu ro-ro o nazwie Bore Bay. Ze względu na zmiany kursowania statków Stena Line na Morzu Irlandzkim i Północnym, Bore Bay został przeniesiony na linię na Morzu Północnym, a na trasie między Gdynią a Nynäshamn zastąpiła go większa jednostka o nazwie Vikingland.

 

30 proc. więcej miejsca na ładunki

Vikingland jest statkiem typu ro-ro, zbudowanym w Finlandii, pływającym pod banderą brytyjską. Długość linii ładunkowej jednostki wynosi aż 2170 m. Dzięki temu pojemność frachtowa nowego połączenia Stena Line do Nynäshamn zwiększa się aż o 30 proc.  Pozwoli to zaoferować większą powierzchnię ładunkową klientom frachtowym i tym samym odpowiedzieć na rosnący popyt na przewóz ładunków na tej trasie.

 

52 rejsy tygodniowo

Jednocześnie Stena Line wzmocni także trasę Gdynia-Karlskrona. Już w październiku na tej linii pojawi się kolejny prom – Stena Nordica – przeznaczony zarówno do przewozów frachtowych, jak i pasażerskich. Łącznie z 6 rejsami na nowej trasie promowej do Nynäshamn oraz 46 do Karlskrony (razem z rejsami nowego promu Stena Nordica), Stena Line od października zaoferuje rekordową liczbę aż 52 rejsów tygodniowo między Gdynią a Szwecją, pięcioma promami.

 

Linia promowa Stena Line z Gdyni do Nynäshamn

prom Vikingland

Czas rejsu: 18 godzin

Długość: 155 metrów

Szerokość: 25 metrów

Pojemność ładunkowa: 2170 m

 

(r)

comments