Patrolowiec "Dumont d'Urville" to jednostka budowana w Gdyni dla francuskich wojskowych przez prywatną stocznię Crist S.A. Zanim zwodowana jednostka trafi do odbiorcy, spółka wykonuje ostatnie jeszcze prace.

"Dumont d’Urville" to 65-metrowy pełnomorski, uniwersalny patrolowiec, który będzie służył na wodach francuskich terytoriów zamorskich – na Oceanie Indyjskim oraz Oceanie Południowym. Częściowo wyposażony statek został już wydokowany. Po ostatnich pracach w Gdyni, okręt zostanie odholowany do Francji – tam stocznia Piriou dokończy budowę, a gotową jednostkę otrzyma Francuska Agencja Zamówień Wojskowych.

Patrolowiec będzie mógł wspierać działania sił specjalnych np. przy zwalczaniu piractwa lub przemytu narkotyków. Na jego pokładzie zmieszczą się dwa uzbrojone pojazdy 4x4, zespół nurków czy bezzałogowce. "Dumont d’Urville" jest w stanie rozwinąć prędkość do 15 węzłów, posłuży między innymi do patrolowania obszarów wyłącznych stref ekonomicznych. Jednostka, która powstała w gdyńskiej stoczni uzupełni serię czterech francuskich patrolowców tego samego typu.

(r) Fot. crist/gdynia.pl

comments