16 stycznia spółka Lotos Exploration and Production Norge AS (w uproszczeniu Lotos Norge) otrzymała od władz norweskich, w ramach rozstrzygnięcia rundy koncesyjnej APA 2017 (Awards in Predefined Areas) ofertę 2 nowych licencji poszukiwawczo-wydobywczych.

Ostatnim etapem procesu przyznawania licencji w Lotos Norge jest ich akceptacja przez władze spółki. Po przyjęciu nowych licencji, ich liczba w portfelu spółki w Norwegii wzrośnie do 28.

- Po raz kolejny Lotos udowadnia, że jest w stanie sprostać oczekiwaniom norweskiego ministerstwa ropy naftowej i energii. Nowe licencje wpisują się w naszą strategię rozwoju działalności w Norwegii – mówi Piotr Statkiewicz, dyrektor zarządzający spółki Lotos Exploration and Production Norge AS.

Lotos  na obszarach objętych nowymi licencjami będzie współpracował m.in. z firmą Statoil.

Nowe licencje mają potwierdzone zasoby węglowodorów i są położone w bliskiej odległości od obszarów, na których spółka prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą. Na terenach tych wciąż pozostają zasoby ropy i gazu, których wydobycie jest możliwe m.in. dzięki istniejącej lub budowanej infrastruktury technicznej.

Warto przypomnieć, że spółki planujące rozwój wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym miały czas na złożenie wniosków licencyjnych do 1 września 2017. Od tego momentu, aż do ogłoszenia wyników postępowania kwalifikacyjnego władze norweskie analizowały złożone projekty i na podstawie tego 16 stycznia zaproponowały 75 nowych licencji, 34 firmom, spośród 39 aplikujących.

(r)

comments