W roku 100-lecia odzyskania Niepodległości upamiętniono poległych w 1944 roku w boju pod Łubianą.

 

Trzy oddziały partyzanckie ukrywające się w lasach pod Łubianą (z "Gryfa Pomorskiego", Armii Krajowej i tak zwanych „dzikich”, czyli osób które uciekły lub nie chciały wstąpić do Wehrmachtu) zostały zaatakowane przez hitlerowców 26 maja 1944 r. Wywiązała się regularna bitwa, w trakcie której śmierć ponieśli: Władysław Eichman, Augustyn Keiser, Teofil Keiser, Hubert Landowski, Józef Męcikalski, Bernard Miloch, Władysław Skwierawski i Alfons Turzyński. Nieznane są ich miejsca pochówku. W 1984 r. w Kornem powstał pomnik upamiętniający to wydarzenie (harcerze opiekują się tym miejscem).

 

Z inicjatywy proboszcza ks. Mieczysława Gajewskiego, Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Łubianie i 23. drużyny ZHP w Łubianie powstała tablica upamiętniająca poległych, którą wmurowano w kościele parafialnym p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łubianie i odsłonięto w niedzielę, 24 czerwca w roku 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

Tablicę odsłoniła Eugenia Laska - siostra poległego Huberta Landowskiego oraz wójt gminy Kościerzyna, Grzegorz Piechowski.

 

W uroczystości udział wzięły rodziny poległych, przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Łubiany i Lipusza, harcerze, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego ,,Cis Męcikał" , Stowarzyszenia Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej okręg Kaszubsko-Pomorski w Kartuzach, mieszkańcy Łubiany i zaproszeni goście.

 

Miłym akcentem było odznaczenie prezesa oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Łubianie Ireny Marszewskiej Srebrnym krzyżem Związku Piłsudczyków RP, a Jerzego Skwierawskiego, sekretarza ZK-P i głównego inicjatora powstania tablicy, Brązowym krzyżem.

(r)

0002
0003
0004
0005
0006
0008
0009
0010
0011
0012
0016
0017
comments

WYDARZENIA

23 sierpnia 2018

Przyjdź na Batalię Napoleońską

Będomin, gmina Nowa Karczma. W sobotę 25 sierpnia będzie można podziwiać Batalię…

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii