5 grudnia 2017 roku przypadała okrągła, 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Czy Powiatowe Centrum Młodzieży im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garczynie zauważyło ten jubileusz? Wszystko wskazuje na to, że nie.

Media krajowe donosiły o różnych uroczystościach w całej Polsce. Prezydent Andrzej Duda z tej okazji wygłosił w Sejmie orędzie.

W Garczynie, ośrodku noszącym imię marszałka, nie obchodzono tego jubileuszu w żaden sposób.

Jak to możliwe, że ten znany ośrodek, organizujący z udziałem wojska różne patriotyczne imprezy, na terenie którego jest kilka tablic upamiętniających wydarzenia historyczne, pamiątkowe obeliski, nawet wielki głaz z tablicą i słowami marszałka, nie organizował żadnego spotkania? Mało tego. Pod obeliskiem upamiętniającym Józefa Piłsudskiego (odsłaniano go w 1998 roku) nie było nawet jednej wiązanki, żadnego kwiata.

- My w tej chwili przymierzamy się do przyszłorocznego 90-lecia istnienia ośrodka, który powstał w 1928 roku i tutaj skupiamy wszystkie siły i środki, natomiast na uroczystości 5 grudnia, czyli urodzin marszałka zabrakło środków, nie da się niczego zrobić bezkosztowo, więc chcemy w przyszłym roku, w rocznicę podkreślić osobę marszałka - wyjaśnia dyrektor Powiatowego Centrum Młodzieży im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Marek Wołoszyk.

Na stronie internetowej ośrodka jest dumnie napisane:

"Symbolem bogatej tradycji obecnego PCM jest imię Patrona Marszałka Józefa Piłsudskiego". Poniżej tego zdania widnieje obraz marszałka.

Tekst i zdjęcia Adam Kiedrowski

Polecamy też w tym temacie: Powierzchowny patriotyzm ponad lokalną tradycją

comments

WYDARZENIA

13 lipca 2018

Przyjedź na 45. Jarmark Wdzydzki

Wdzydze, powiat kościerski. Przez dwa dni, od soboty do niedzieli będzie trwał 45.…

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii